اظهارات ضد و نقیض تهران و تل‌آویو درباره حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصاویر هوایی از حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران
تصاویر هوایی از حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران   -  Copyright  AP Photo

برخلاف آنچه ایران از حملات به تاسیسات اتمی در کرج اعلام کرده، اسرائيل مدعی است که در این عملیات خرابکارانه، یک کارگاه ساخت سانتریفیوژ دچار خسارت‌های جدی شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر تایید کرده بود که در اقدامی خرابکارانه تلاش‌هایی برای وارد کردن خسارت به یکی از تاسیسات اتمی ایران صورت گرفته که این عملیات شکست خورده است.

این در حالیست که رسانه‌های اسرائيل می‌گویند که این حملات خسارت‌های جدی را به ایران وارد کرده است. شبکه ۱۳ اسرائيل در گزارشی اعلام کرده که این حمله به کارگاهی در کرج که برای سانتریفیوژها تیغه‌های آلومینیومی می‌ساخته انجام شده است. 

روزنامه جروزالم پست نیز در گزارشی اظهار داشته مستندات قابل اعتمادی که به رویت این رسانه رسیده نشان می‌دهد، برخلاف ادعاهای ایران خسارت‌های سنگینی به برنامه هسته‌ای ایران وارد شده است.

در ایران خبرگزاری مهر ابتدا در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه نوشت که این عملیات خرابکاری بوده و یک پهپاد کوچک آن‌را انجام داده است. این خبرگزاری همچنین ادامه داده بود که پهپاد مورد نظر موفق به انجام عملیات نشده و توسط نیروهای ایران ساقط شده است.

اما یک روز بعد یکی از مقام‌های ارتش ایران به خبرگزاری شفقنا گفت که این عملیات به هیچ وجه پهپادی نبوده است. این خبرگزاری به نقل از مقام آگاه در قرارگاه پدافند هوایی ارتش نوشته است: «این حمله احتمالا یک اقدام امنیتی خرابکارانه بوده است و این موضوع ارتباطی به حوزه مسئولیتی قرارگاه پدافند هوایی کشور ندارد.»

این نخستین بار نیست که عملیات‌های خرابکارانه منصوب به اسرائيل برنامه هسته‌ای ایران را مورد هدف قرار می‌دهند. آخرین بار در ماه آوریل نیروگاه نطنز مورد حملات خرابکارانه قرار گرفته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید