ایران: با انقضای توافق نظارتی ویدئوهای سایت‌های هسته‌ای را به آژانس نمی‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
مقر آژانس بین‌المللی انرزی اتمی در وین - اتریش
مقر آژانس بین‌المللی انرزی اتمی در وین - اتریش   -  Copyright  AP Photo

ایران پس از رد درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعیین تکلیف درباره تمدید تفاهم‌نامه نظارتی، اکنون می‌گوید چون مهلت این تفاهم‌نامه منقضی شده، تصاویر مربوط به سایت‌های هسته‌ای خود را به آژانس نمی‌دهد.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، محمدباقر قایباف، رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۶ تیر گفت: «قبلا تذکر داده‌ام، الان هم می‌گویم. پس از گذشت زمان سه‌ماهه‌ (که در قانون لغو تحریم‌ها آمده)، هیچ چیزی تمدید نشده و پس از آن نیز هیچ کدام از موضوعاتی که در داخل ضبط شده، هیچ وقت به آژانس داده نمی‌شود و در اختیار جمهوری اسلامی ایران است. قانون دقیقا در حال اجراست.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

قالیباف این سخنان را در پاسخ به نماینده‌ای گفت که از او خواسته بود در این زمینه تذکر بدهد.

ایران و آژانس بر پایه‌ تفاهم‌نامه‌ای، یک مهلت سه ماهه برای نظارت آژانس بر برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران امضا کردند. پس از سه ماه، این تفاهم‌نامه با توافق طرفین از تاریخ ۲۴ مه به مدت یک ماه دیگر تمدید شد که مهلت تمدید شده هم سه روز پیش به پایان رسید.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در گزارشی خطاب به ۳۵ عضو شورای حکام این نهاد در روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر)، خواستار آن شد که ایران درباره تمدید این تفاهم‌نامه «فورا» توضیح بدهد. اما ایران در واکنش به این درخواست، در همان روز اعلام کرد که مکلف به پاسخگویی در این زمینه نیست.

ایران روز چهارشنبه اعلام کرد شورای عالی امنیت ملی این کشور مرجع تصمیم‌گیری درباره این مسئله است که آیا تفاهم‌نامه نظارتی آژانس پس از انقضا تمدید شود یا نه. برخی کارشناسان گفته‌اند ایران احتمالا در روزهای آینده با تمدید این سند موافقت خواهد کرد.

بر اساس تفاهم‌نامه منقضی شده، داده‌های جمع‌آوری شده از سایت‌های هسته‌ای ایران در جایی مانند جعبه سیاه ذخیره می‌شود به طوری که تنها آژانس می‌تواند بعدا به آن دسترسی پیدا کند.