«اقدام خرابکارانه» در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ساختمان راکتور تحقیقاتی متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران در تهران
ساختمان راکتور تحقیقاتی متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران در تهران   -  کپی رایت  AP Photo

تلویزیون ایران روز چهارشنبه ۲ تیر (۲۳ ژوئن) اعلام کرد که در یکی از ساختمان‌های وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران «خرابکاری» رخ داده است.

این رسانه گفته است، حمله بامداد امروز(چهارشنبه) علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی در اطراف کرج با «شکست» روبرو شده است و «هیچگونه خسارت مالی و جانی به دنبال نداشته است.»

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیشتر شماری از رسانه‌های داخلی ایران درباره «حمله پهپادی» به یکی از ساختمان‌های متعلق به مجموعه دارویی برکت (زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام) در کردان کرج خبر داده بودند.

هنوز اطلاعات بیشتری درباره «اقدام خرابکارانه» در تاسیسات متعلق به سازمان انرژی اتمی ایران در دسترس نیست.

اقدامات خرابکارانه در صنایع هسته‌ای ایران سابقه دارد. پیشتر در ۱۳ تیر سال گذشته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران خبر از بروز «حادثه» در مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در نطنز داده بود. امری که بعدتر مشخص شد یک حمله به تاسیسات اتمی ایران بوده و بخشی از توان هسته‌ای جمهوری اسلامی را هدف گرفته بوده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، چندین ماه بعد از این حادثه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت:«سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد.»

ایران عموما در موارد بروز خرابکاری در تاسیسات اتمی‌اش انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه گرفته است.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

مقامات اسرائیلی معمولا از تایید رسمی خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران خودداری کرده‌اند، هر چند بارها گفته‌اند برنامه اتمی جمهوری اسلامی را تهدیدی برای موجودیت خود می‌دانند و برای تامین امنیت اسرائیل «هر کاری که لازم باشد» انجام خواهند داد.

«اقدام خرابکارانه» در صنایع هسته‌ای تهران در حالی انجام گرفته است که ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام در حال مذاکره در وین هستند.

طرف‌ها می‌گویند در مذاکرات پیشرفت‌های چشمگیری به دست آمده است اما تا نهایی شدن توافق همچنان اختلاف‌های عمیقی وجود دارد.