Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکارانه بود

تاسیسات هسته‌ای نطنز
تاسیسات هسته‌ای نطنز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخ داده است»

آگهی

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکاری بوده است.

آقای کمالوندی یک ماه و نیم پس از این حادثه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العام گفت: «بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخ داده است اما در این که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد»

مقام‌های ایران بامداد پنجشنبه ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) اعلام کرده بودند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد.

پس از اعلام این حادثه گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی مبنی بر خرابکاری و یا حتی «حمله» اسرائیل مطرح شد. به‌طوریکه روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مسئول امنیتی در منطقه خاورمیانه که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که حادثه بر اثر کارگذاشتن یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات نطنز روی داده است.

اما کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در تاریخ ۳ ژوئیه (۱۳ تیر) تنها یک روز پس از این حادثه گفته بود: «بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه ۱۲ مردادماه به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است.»

وی با این حال گفته بود: «بدلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.»

کمالوندی: ایران از ابتدا با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران همچنین در گفت‌وگوی امروز خود به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که این سفر به رفع نگرانی‌ها منجر شود.

وی با این حال درباره دو مکانی که آژانس خواستار بازرسی از آن‌هاست گفت: «یکی از این دو مکان در اطراف شهررضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قراردارد».

به نظر می‌رسد این دو مکان از جمله مکان‌هایی باشند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال‌های اخیر به وجود آن‌ها اشاره کرده است.

گرچه تا پیش از این مقام‌های ایران به‌طور جدی مخالف بازرسی از این دو مکان بوده‌اند با این حال آقای کمالوندی در اظهارات تازه خود گفته است: « از ابتدا ایران با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده است اما معتقد است سوالات آژانس باید مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد. او همچنین تصریح کرد سوالات مبتنی بر ادعاهای معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.»

وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند
بهروز کمالوندی
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

او گفت: «وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران آمار محرمانه ای که از آژانس بین المللی انرژی اتمی مخفی کرده باشد ندارد، هدف از اولین سفر «رافائل گروسی» به تهران را درچارچوب بحث و بررسی در خصوص امور پادمانی، پروتکلی و برجامی برشمرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: علت حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز مشخص شد اما اعلام نمی‌شود

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام