پلیس ترکیه با دانشجویان معترض به گزینۀ اردوغان برای ریاست دانشگاه درگیر شد

اعتراض دانشجویان در ترکیه
اعتراض دانشجویان در ترکیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس ترکیه با دانشجویانی که به انتصاب رئیس جدید در یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور معترض بودند درگیر شد. دانشجویان معتقدند که انتخاب رئیس جدید در یک روند غیر دموکراتیک رخ داده است.

آگهی

پلیس ترکیه روز دوشنبه چهار ژانویه (۱۵ دی) با دانشجویانی که به انتصاب رئیس جدید در یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور معترض بودند درگیر شد. دانشجویان معتقدند که انتخاب رئیس جدید در یک روند غیر دموکراتیک رخ داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در فرمانی که روز شنبه منتشر شد، ملیح بولو را که دکترای مدیریت بازرگانی دارد به‌عنوان رئیس جدید دانشگاه بغازیچی منصوب کرد.

این اقدام منجر به اعتراض دانشجویان و اساتید دانشگاه شد و بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی صدها دانشجو با در دست داشتن نوشته‌هایی خواستار استعفای بولو شدند.

آن‌ها شعار می‌دادند که «ملیج بولو، رئیس ما نیست» و «ما رئیس انتصابی از سوی دولت نمی‌خواهیم».

با دخالت نیروهای پلیس، دانشجویان در ورودی دانشگاه با این نیروها درگیر شدند.

اعضای هیأت علمی دانشگاه بغازیچی می‌گویند بولو که طبق نوشته رسانه‌های ترکیه پیش از این نامزد حزب حاکم در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ میلادی بود، نخستین رئیس این دانشگاه است که بعد از کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ ترکیه از خارج از این دانشگاه منصوب می‌شود.

آن‌ها در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد، گفتند: «ما این موضوع را نمی‌پذیریم چراکه به وضوح آزادی علمی، استقلال علمی و همچنین ارزش‌های دموکراتیک دانشگاه ما را نقض می‌کند.»

اعضای هیأت علمی این دانشگاه همچنین تاکید کردند که این انتصاب «مورد دیگری از بسیاری از اقدامات پی در پی غیر دموکراتیک از سال ۲۰۱۶» است. اشاره این افراد به سرکوب گسترده از زمان کودتای نافرجام پنج سال پیش ترکیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس ترکیه مصونیت پارلمانی نمایندگان طرفدار کُردها را لغو می‌کند

ترکیه: در راه ترمیم روابط با اتحادیه اروپا گام برمی‌داریم

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟