Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مجلس ترکیه مصونیت پارلمانی نمایندگان طرفدار کُردها را لغو می‌کند

اردوغان در مجلس ترکیه
اردوغان در مجلس ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادسرای ترکیه می‌گوید این نمایندگان که در زمان آن اعتراضات، عضو کمیته اجرایی مرکزی حزب دموکراتیک خلق‌ها بوده‌اند، به همراه پروین بلدان، نایب رئیس این حزب، تحریک به خشونت کرده‌اند.

آگهی

مجلس ترکیه در چهارچوب فشار بر اصلی‌ترین گروه سیاسی طرفدار کُردها، قصد دارد مصونیت قضایی پارلمانی چند نماینده اپوزیسیون را که پرونده تحقیق درباره آنها گشوده شده، لغو کند.

به گزارش آناتولی خبرگزاری دولتی ترکیه، مصطفی شنتوپ، رئیس پارلمان این کشور روز چهارشنبه ۲۴ فوریه (۶ اسفند) گفت: «تا دیشب ۳۲ درخواست لغو مصونیت پارلمانی وصول شده است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

شنتوپ بدون اعلام شمار دقیق و نوع گرایش سیاسی این نمایندگان گفت که گروهی از آنها از حزب دموکراتیک خلق‌ها هستند.

هم اکنون بیشتر کرسی‌های مجلس ترکیه در دست عدالت و توسعه، حزب اسلام‌گرای متبوع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری و متحدان ملی‌گرای اوست.

دادسرای ترکیه هفته گذشته از ارائه درخواست برای لغو مصونیت پارلمانی ۹ نماینده مجلس از حزب دموکراتیک خلق‌ها خبر داده بود. مقامات قضایی ترکیه برای بررسی نقش این افراد در اعتراضات خشونت‌بار سال ۲۰۱۴ میلادی علیه محاصره شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه به دست جهادگرایان داعش، پرونده تحقیق تشکیل داده‌اند.

دادسرای ترکیه می‌گوید این نمایندگان که در زمان آن اعتراضات، عضو کمیته اجرایی مرکزی حزب دموکراتیک خلق‌ها بوده‌اند، به همراه پروین بلدان، نایب رئیس این حزب، تحریک به خشونت کرده‌اند.

کشته شدن ۱۳ نفر از جمله ۱۲ تبعه ترکیه در عراق که در گروگان حزب کارگران کردستان، پ‌کا‌کا بودند، سبب افزایش فشار بر گروه‌های طرفدار حقوق کردها در ترکیه، به ویژه حزب دموکراتیک خلق‌ها گردید. حدود ۱۰ روز پیش، ترکیه اعلام کرد اجساد ۱۳ شهروند این کشور را که پیشتر به دست شبه نظامیان کرد ربوده شده بودند، در شمال عراق پیدا کرده است.

دولت آنکارا و متحدان غربی‌اش پ‌کاکا را گروه «تروریستی» می‌داند. ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را نیز «ویترین سیاسی پ‌کاکا» خوانده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها اتهام‌ها علیه خود را رد کرده و می‌گوید که به دلیل مخالفت جدی با سیاست‌های رئیس جمهوری، قربانی فشار و سرکوب شده است.

این حزب سال‌هاست که زیر فشار شدید قدرت حاکم ترکیه قرار دارد. چهره سرشناس این حزب یعنی صلاح‌الدین دمیرتاش که در انتخابات قبلی ریاست جمهوری رقیب اردوغان بود، از سال ۲۰۱۶ در زندان به سر می‌برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان را در عراق بمباران کرد

پلیس ترکیه با دانشجویان معترض به گزینۀ اردوغان برای ریاست دانشگاه درگیر شد

بعد از دادگاه حقوق بشر، شورای اروپا هم خواستار آزادی فوری دمیرتاش در ترکیه شد