Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بعد از دادگاه حقوق بشر، شورای اروپا هم خواستار آزادی فوری دمیرتاش در ترکیه شد

پوستر انتخاباتی سال ۲۰۱۸ در ترکیه
پوستر انتخاباتی سال ۲۰۱۸ در ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاسمتدار برجسته ترک که پیش‌تر ریاست حزب دموکراتیک خلق‌ها را بر عهده داشت از نوامبر ۲۰۱۶، چند ماه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در همین سال و در پی لغو مصونیت قضایی یکصد و پنجاه نماینده پارلمان ترکیه، بازداشت و روانه زندان شد.

آگهی

شورای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از ترکیه خواست هر چه سریع‌تر صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار حامی کردها و رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها در این کشور را از زندان آزاد کند.

این درخواست یک روز پس از موضع دادگاه حقوق بشر اروپا در همین خصوص مطرح شده که با صدور حکمی به صورت رسمی آزادی فوری آقای دمیرتاش را مطالبه کرده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که لغو مصونیت قضایی نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها به دستور او صورت گرفته بود پس از حکم دادگاه حقوق بشر اروپا به نفع آزادی آقای دمیرتاش به شدت به این نهاد قضایی اروپایی تاخت و درخواست مطرح شده سیاسی خواند.

یک روز پس از اعلام موضع دادگاه حقوق بشر اروپا، گزارشگران مجمع پارلمانی شورای اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه شدند و تاکید کردند که آقای دمیرتاش بایست بار دیگر امکان دسترسی به حقوق سیاسی و فعالیت آزادانه تعریف شده در جوامع دموکراتیک را داشته باشد.

صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاسمتدار برجسته ترک که پیش‌تر ریاست حزب دموکراتیک خلق‌ها را بر عهده داشت از نوامبر ۲۰۱۶، چند ماه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در همین سال و در پی لغو مصونیت قضایی یکصد و پنجاه نماینده پارلمان ترکیه، بازداشت و روانه زندان شد.

این سیاستمدار سرشناس حامی کردها و حزب تحت رهبری وی از سوی آنکارا به حمایت از «تروریسم» و ارتباط با حزب کارگران کردستان، پ‌‌کا‌کا، متهم شده‌اند. بر اساس حکمی که پیش‌تر در دادگاه بر ضد وی صادر شده، اتهامات مطرح علیه آقای دمیرتاش امکان مجازات ۱۴۲ سال زندان را برای وی را فراهم می‌کند.

دو تن از گزارشگران شورای اروپا که این پرونده را دنبال می‌کنند با اشاره به گذشت چهار سال از زندانی شدن صلاح‌الدین دمیرتاش ضمن تاکید بر موضع مجمع پارلمانی مبنی بر لزوم آزادی فوری وی یادآور شدند که «جای نمایندگان در پارلمان است و نه زندان.»

در بیانیه گزارشگران شورای اروپا آمده است: «آزادی فوری صلاح‌الدین دمیرتاش نشانه‌‌ای بارز از اراده ترکیه برای احترام به احکام کمیسیون حقوق بشر و نیز ابراز تعهد قوی به رعایت ارزش‌های بنیادین مرتبط با عضویت در شورای اروپا خواهد بود.»

دادگاه حقوق بشر اروپا، نهاد برآمده از شورای اروپا در حکم روز سه شنبه خود تاکید کرد که بازداشت صلاح‌الدین دمیرتاش با موارد متعدد نقض کنواسیون اروپایی حقوق بشر همراه است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز محاکمه ۱۰۸ نفر در ترکیه به اتهام حضور در اعتراضات حمایت از کوبانی

مجلس ترکیه مصونیت پارلمانی نمایندگان طرفدار کُردها را لغو می‌کند

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد