اردوغان رای دیوان حقوق بشر اروپا به نفع دمیرتاش را کاملا سیاسی خواند؛ سایت دیوان از دسترس خارج شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
قضات دیوان حقوق بشر اروپا/ ۲۰۱۷
قضات دیوان حقوق بشر اروپا/ ۲۰۱۷   -  Copyright  Jean-Francois Badias/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.

یک روز پس از صدور رای دیوان حقوق بشر اروپا بر محکومیت ترکیه به‌دلیل «حبس غیرقانونی» صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، اردوغان این رای را کاملا سیاسی توصیف و آن را محکوم کرد.

همزمان دیوان حقوق بشر اروپا صبح چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در پی حمله گسترده سایبری، سایت این نهاد عالی قضایی اروپا از شامگاه سه‌شنبه برای ساعت‌ها از دسترس خارج شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابراین گزارش با وجود این حمله سایبری، داده‌های دیوان حقوق بشر آسیبی ندیده‌اند. منشا این حمله مشخص نیست اما دفتر مطبوعاتی دیوان حقوق بشر اروپا به خبرگزاری فرانسه گفته است که خرابکاری هکرها پس از انتشار آرای روز سه‌شنبه و به‌ویژه حکم محکومیت ترکیه به بازداشت غیرقانونی صلاح‌الدین دمیرتاش و درخواست آزادی فوری وی انجام شده است.

دیوان حقوق بشر اروپا خبر حمله سایبری به سایت این نهاد را اعلام کرد

آقای دمیرتاش که در زمان بازداشت در سال ۲۰۱۶، عضو پارلمان و برخوردار از مصونیت نمایندگی بود تا کنون در زندان به سر می‌برد.

دولت ترکیه صلاح‌الدین دمیرتاش و حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌‌ک‌ک) متهم می کند. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ دادگاهی در ترکیه، پس از دو سال بازداشت، آقای دمیرتاش به جرم «تبلیغ تروریسم» را به چهارسال و هشت ماه زندان محکوم کرد.