Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا خطاب به دولت ترکیه: صلاح الدین دمیرتاش را فورا آزاد کنید

تظاهرات برای آزادی صلاح الدین دمیرتاش
تظاهرات برای آزادی صلاح الدین دمیرتاش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه حقوق بشراروپا ادامه حبس صلاح الدین دمیرتاش، رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق ها را مغایر با قوانین دموکراتیک دانست و دولت اردوغان را به پیشبرد مقاصد سیاسی در این باره متهم کرد.

آگهی

دادگاه حقوق بشر اروپا با صدور حکمی رسما از مقامات ترکیه خواست هرچه سریعتر صلاح الدین دمیرتاش «سیاستمدار برجسته کرد» را آزاد کند.

صلاح الدین دمیرتاش رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه است. او در بیستم ماه مه سال ۲۰۱۶ پس از آنکه رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، مصونیت قضایی تمام ۱۵۰ نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان را لغوکرد، بازداشت شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه دمیرتاش و حزب او را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌‌کا‌کا) متهم می کند. پ‌‌کا‌کا برای دولت ترکیه یک گروه تروریستی محسوب می شود. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ دادگاهی در ترکیه، پس از دو سال بازداشت آقای دمیرتاش، او را به چهارسال و هشت ماه حبس به اتهام «تبلیغات تروریستی» محکوم کرد.

به گفته دادگاه حقوق بشراروپا اتهامات واردشده به آقای دمیرتاش «نقض واقعی حق آزادی بیان و سایر حقوق مربوط به یک متهم است.» دادگاه می گوید «ادامه بازداشت این سیاستمدار ترکیه بنوعی قوانین یک جامعه دموکراتیک را به چالش می کشد.» دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد پس از بررسی و مطالعه پرونده صلاح الدین دمیرتاش، به این نتیجه رسیده است که بازداشت او صرفا دلایل «سیاسی» دارد که «دموکراسی» را به خطر می اندازد.

دمیرتاش پس از اعلام این حکم در توئیتی نوشت: «اکنون شفاف شده است که روندهای به اصطلاح قضایی که علیه من و دوستانم در مدت شش سال انجام شد همه سیاسی است، قانونی نیست و ما بی‌گناهیم.»

دمیرتاش بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ ریاست حزب دموکراتیک خلق‌ها را به عهده داشت. این سیاستمدار در سال ۲۰۱۸ در حالی که در زندان بود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نیز شرکت کرد و توانست بیش از هشت درصد آرا را از آن خودکند.

در پرونده دیگر اگر دمیرتاش به اتهام «رهبری یک سازمان تروریستی» به دلیل اقداماتش در اعتراضات خشونت بار سال ۲۰۱۴ که منجر به کشته شدن ۳۷ نفر شد، محکوم شود، ممکن است حکم ۱۴۲ سال زندان برای او صادر شود.

وعده های اخیر اصلاحات قانون از سوی رئیس جمهوری ترکیه به برخی گمانه زنی ها در مورد آزادی دمیرتاش دامن زده بود. اما رجب طیب اردوغان ماه گذشته این ایده را رد کرد و دمیرتاش را یک تروریست خواند و گفت که «خون هزاران کرد همچنان برگردن اوست.» بارها در سال های اخیر صلاح‌الدین دمیرتاش و حزب دموکراتیک خلق‌ها، ارتباط خود با حزب کارگران کردستان را انکارکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل: با وجود بهبود روابط با ترکیه نگران وضعیت حقوق بشریم

انتقاد دمیرتاش از اقدام ترکیه در سرنگون کردن هواپیمای نظامی روس در دیدار با لاوروف

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه