دمیرتاش: ما شاخه سیاسی پ کا کا نیستیم

دمیرتاش: ما شاخه سیاسی پ کا کا نیستیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه، خبرنگار یورونیوز با صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه و نماینده کردها گفتگو کرده و

آگهی

در آستانه انتخابات پارلمانی ترکیه، خبرنگار یورونیوز با صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب دمکراتیک خلق های ترکیه و نماینده کردها گفتگو کرده و درباره مسائل گوناگونی نظیر روند برقراری صلح با کردها و سیاست خارجی ترکیه در سوریه نظر او را جویا شده است.

یورونیوز: اجازه دهید با سئوالی شروع کنم که برای جامعه بین الملل جالب است. تا هفتم ژوئن یعنی روز انتخابات پارلمانی در ترکیه روند صلح با پ کا کا در جریان بود. یک دوره زمانی یک و نیم ساله بدون تنش و درگیری را شاهد بودیم. با اینحال بلافاصله بعد از انتخابات «روند برقراری صلح» متوقف شد و باردیگر خوشنتها نمایان شدند. چرا؟

صلاح الدین دمیرتاش: «متاسفانه بعد ازانتخابات، دولت اعلام کرد که روند برقراری صلح متوقف شده و مذاکرات پیگیری نخواهد شد و برای پیدا کردن راه حل، اقدام دیگری صورت نخواهد گرفت. اینگونه بود که دولت به سمت گزینه عملیات نظامی رفت و این برای ترکیه واقعا یک بدشانسی بزرگ بود برای اینکه طی دو سال و نیمی که روند برقراری صلح در جریان بود، اقدامات مثبت بیشماری صورت گرفته بود و به مرحله مذاکره و گفتگو وارد شده بودیم. در تاریخ بیست و هشتم فوریه تفاهمنامه ای در این مورد در استانبول امضاء شد که به اطلاع عموم هم رسید. که یک اقدام دستجمعی بود و متن واقعا خوب وعادلانه ای داشت؛ از یکسو طی ده بند شمایی را مبتنی بر اصل دمکراتیزاسیون مطرح می کرد و از سوی دیگر پ کاکا را متعهد می کرد تا سلاح بر زمین بگذارد. این بیانیه هم مورد تایید شخص رییس جمهوری بود، هم نخست وزیر و هم عبدالله اوجالان. ما هم بعنوان حزب سیاسی در تبیین آن مشارکت داشتیم. مسئولان پ کا کا پذیرفته بودند فعالیت خود را با مفاد این بیانیه سازگار کنند. ولی نتیجه این شد که روند برقراری صلح که در طی مدت دو سال و نیم در بین اعضای دولت طرفدارانی پیدا کرده بود و موجب تشدید حمایت مردم از دولت هم شده بود، نتوانست آنطور که انتظار می رفت آرای مثبت کل اعضای دولت را با خود همراه کند. برداشت بعضی از دولتی ها این بود که این بیانیه فقط موجب تقویت حزب ما شده و آن را بعنوان تهدیدی برای آینده سیاسی خودشان قلمداد کردند.»

یورونیوز: در جریان انتخابات، آرای حزب شما از مرز ده درصد هم فراتر رفت. با در اختیار داشتن هشتاد کرسی، فرصت خوبی برایتان مهیا شد تا مشکلات کردها را در سطح پارلمان مطرح کنید. با توجه به این موفقیتی که نصیبتان شده بود به چه دلیلی پ کا کا دوباره دست به اسلحه برد؟ این برای شما بعنوان یک حزب سیاسی دردسرساز نیست؟

صلاح الدین دمیرتاش: «کسانی که باید پاسخگوی این سئوال شما باشند در واقع سران پ کا کا هستند. ما همیشه تاکید کرده ایم که سلاح به دست نگیرند و موجب برگشت شرایط به حالت آتش بس نشوند. برعکس شاهد این هم بودیم که این دولت بود که آتش بس را نقض کرد. درست از زمان انتخابات آنها سعی در نقض آتش بس داشتند.»

یورونیوز: رویکرد حزب دمکراتیک خلق ها به انتخابات پیش روی اول نوامبر چگونه است؟ اگر شاهد برقراری روند جدید صلح باشیم، در آنصورت شرایط و شیوه آن چیست و طرفهای مذاکره، چه کسانی خواهند بود؟

صلاح الدین دمیرتاش: «پارلمان که اخیرا در این زمینه عملکرد منفعلی داشته است. در وهله نخست باید رسیدگی به برقراری صلح را در کانون فعالیت ها قرار داد. اگر بعد از انتخابات اول نوامبر ما جایی در دولت آینده داشته باشیم طبیعتا تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به کردها بعنوان یک «ملت» نگریسته شود و همانند همه ملتهای دیگر، حقوق آنها از جمله زبان محلی، فرهنگ و مشارکت در دولت به رسمیت شناخته شود. همزمان به برقراری گفتگو و وضع قوانین جدیدی که بر مبنای آن پ کا کا سلاح بر زمین بگذارد، همت خواهیم کرد. اما اگر نتوانیم در دولت آینده سهمی داشته باشیم بعنوان اپوزیسیون تلاشهای خود را از طرق دمکراتیک ادامه می دهیم تا دولت برای پیشبرد و حل این مسئله اقدام کند.»

یورونیوز: حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) خود را حزبی متعلق به ترکیه می داند ولی اغلب بعنوان شعبه سیاسی پ کا کا نمایان می شود. بتازگی حزب جنبش ملی گرایان چنین تقسیم بندی ای را مطرح کرده. ارتباط شما با پ کا کا، که سوی جامعه بین الملل یک سازمان تروریستی شناخته می شود، چیست؟

صلاح الدین دمیرتاش: «ما شاخه سیاسی پ کا کا نیستیم. بنظرم یک سوء برداشتی در این مورد در ترکیه وجود دارد. از یکطرف یک حزب می گوید ما دنباله رو سیاسی پ کا کا هستیم و حزب دیگری برعکس ادعا می کند پ کا کا هر کاری از دستش بربیاید انجام می دهد تا «اچ دی پی» نتواند موانع را پشت سر بگذارد. بین احزاب سیاسی در ترکیه در این مورد یک نوع سردرگمی وجود دارد.»

یورونیوز: آیا در انتخابات آتی انتظار نتیجه ای متفاوت از نتایج انتخابات هفتم ژوئن را دارید؟ آیا نگران هستید نتوانید از این سد (حداقل لازم) عبور کنید؟

صلاح الدین دمیرتاش: «فکر می کنم یک نتیجه عالی در انتظار حزب ما باشد. حداقل مورد نیاز در حال حاضر سیزده درصد است و ما تحت هر شرایطی بیش از سیزده درصد رای خواهیم آورد. همه نسبت به وقایع جاری ترکیه آگاهی دارند. به رییس جمهور گوش کنید که برای ادامه ریاستش و پیگیری جاه طلبی هایش به جنگ دامن زده. ملت ترکیه با تمام وجود مسائل جاری را حس می کنند. به مراسم تشییع شهدا نگاه کنید، به اشک و هق هق خانواده شهدا دقت کنید. نتیجه اینکه این حزب ما نبوده که به جنگ دامن زده، ما نه دستوری می توانیم بدهیم و نه کنترل دست ماست. ما نیستیم که کنترل سلاح ها را در دست داریم. در یک سوی این میدان رییس جمهور است و در سوی دیگرش هم پ کا کا. بنابراین آن کسی که بیش از همه برای صلح در تلاش بود، شاخه سیاسی حزب دمکراتیک خلق هاست و مردم ترکیه نسبت به این موضوع آگاهند.»

یورونیوز:به سئوال نهایی رسیدیم. فرض کنیم جنبش سیاسی کرد بتواند در دولت آینده سهمی داشته باشد. وقتی پای سیاست خارجی پیش می آید مثلا مورد سوریه، شما سیاست آمریکا و غرب را ترجیح می دهید با بیشتر با سیاست روسیه و چین و ایران همراهید؟ در مورد بخصوص سوریه، موافق روند انتقالی با بشار اسد هستید یا بدون او؟

صلاح الدین دمیرتاش: «ترکیه مجبور نیست بین دو بلوک یکی را انتخاب کند بلکه می تواند سیاست خاص خودش را داشته باشد. ترکیه بیشترین مرز را با سوریه دارد. روابط تاریخی، فرهنگی و اقتصادی عمیقی بین این دو ملت وجود دارد. بنابراین نیازی ندارد که یکی از دو بلوک را انتخاب کند. ترکیه باید روابط خوب و مستحکمی با همه مردم و گروههای سوری، چه مذهبی و چه غیر مذهبی برقرار کند. برعکس سیاستی که تاکنون دنبال کرده و از گروههای خاصی پشتیبانی کرده است؛ فقط با برخی گروههای رادیکال سنی ارتباط برقرار کرده و از آنها حمایت کرده است. و اینگونه سوریه درگیر مشکلی بمراتب حادتر شده و ترکیه هم اعتبار و پرستیژ خود را از دست داده است. در حالیکه ما باید می توانستیم روابط خوبی هم با شیعیان، مسیحیان، ارمنی ها و ترکمن های ساکن سوریه برقرار کنیم. ماندن روی مسئله اسد و سعی در تعریف یک سیاست خارجی با موضوع اینکه اسد باید برود یا بماند، واقعبینانه نیست و متاسفانه ترکیه تاکنون خود را درگیر این غیرواقع بینی کرده است. اگر ما انتخاب شویم بلافاصله تدابیر لازم را برای کاهش حمایت از القاعده و گروههای مشابه اتخاذ خواهیم کرد. امنیت مرز ها را بهبود خواهیم داد و مانع از استفاده از خاک ترکیه برای ورود به سوریه خواهیم شد.»

یورونیوز:بگذارید اینگونه سئوالم را مطرح کنم. سازمان تروریستی دولت اسلامی یک مشکل جدی در نزدیکی مرزهای ترکیه است. اگر در راستای مبارزه با داعش، طرحی در پارلمان مبنی بر مداخله نظامی ترکیه مطرح می شد، موضع و واکنش شما به آن چه بود؟

صلاح الدین دمیرتاش: «ما هیچگونه مداخله نظامی یا حمله زمینی را برنمی تابیم. این کار بر پیچیدگی مسئله می افزاید. ترکیه باید از ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش حمایت جدی تری بکند نه اینکه بخواهد نیروی زمینی به این کشور اعزام کند. باید مانع دستیابی لجستیکی و اطلاعاتی به داعش بشود و تمام منابع اقتصادی آنها را قطع کند. اجرایی کردن این اقدامات برای ترکیه آسان است و تاثیر زیادی خواهد داشت. برای اینکه متاسفانه اغلب از خاک ترکیه است که منابع لازم داعش تامین می شود. بتازگی اسناد کتبی را مشاهده کردیم که ارسال اسلحه از ترکیه به سوریه را تایید می کنند. با این بهانه که مقصد کامیونها، کمک به ترکمن های سوریه بوده ولی در واقع بار این کامیونها نه کمک های بشردوستانه که اسلحه برای گروههای رادیکال بوده است. اکثر کمک های ارسالی اروپا هم متاسفانه بدست گروههای افراطی نظیر داعش با النصر افتاده است.»

یورونیوز:انتظار شما از کمک هایی که از اروپا می آیند، چیست؟

صلاح الدین دمیرتاش: «مطلع هستید که کمک های بشردوستانه زیادی از سوی اروپا ارسال شده. ما برای سوری ها کامیون، کامیون کمک فرستادیم که همه بدست داعش و گروههای رادیکال افتاده. مسئله این است و بخاطرهمین است که فکر می کنیم دولت ترکیه باید با تجدید نظر در سیاستهای جاری اش، مذاکرات را بپذیرد و سعی در یافتن راه حل داشته باشد. نکته دیگر اینکه بجای انتخاب یکی از طرفین درگیر، دولت بهتر است سیاست خود را دنبال کند و این برای ترکیه بمراتب مفیدتر خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه نزدیک به ۲۰۰ مظنون به عضویت در گروه داعش را دستگیر کرد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

امیرعبداللهیان در سوریه: اسرائیل تنبیه خواهد شد؛ دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم