Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رهبر حزب راست افراطی هلند اردوغان را «تروریست» خواند

Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیرت ویلدرز دو کاریکاتور با موضوع اردوغان منتشر کرده است. در اولین کاریکاتور رئیس جمهور ترکیه را «تروریست» خوانده و در دومین کاریکاتور با انتشار تصویر یک کشتی در حال غرق شدن نوشته است: «ترکیه را از ناتو بیرون بیندازید».

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه شکایتی را علیه خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی هلند موسوم به «حزب برای آزادی» به دادگاه برد.

بنا بر گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در این شکایت اردوغان رهبر حزب راست افراطی هلند را متهم به توهین به او در شبکه‌های اجتماعی کرده است.

خیرت ویلدرز در سه روز گذشته دو کاریکاتور با موضوع ترکیه منتشر کرده است؛ در اولین کاریکاتور که روز شنبه ۲۴ اکتبر منتشر شد، تصویری از اردوغان دیده می‌شود که بمبی را همچون کلاه بر سر گذاشته و روی بمب، نام و علامت حزب حاکم ترکیه یعنی «حزب عدالت و توسعه» نوشته شده است.

ویلدرز در بالای این کاریکاتور نوشت: «تروریست».

در دومین کاریکاتور که روز گذشته منتشر شد، ویلدرز تصویری از یک کشتی در حال غرق شدن را با پرچم ترکیه به نمایش گذاشته و در بالای این کاریکاتور نوشته است: «خداحافظ اردوغان. ترکیه را از ناتو بیرون بیندازید».

بر این اساس وکلای رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه شکایتی را به دادستانی آنکارا ارائه کردند. آنها می‌گویند که دادگاه‌های ترکیه صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارند زیرا این توهین‌ها مستقیما خطاب به دولت و رئیس جمهور ترکیه منتشر شده است.

آنها اعلام کردند که این پیام‌های توییتری را نمی‌توان در چهارچوب قوانین آزادی بیان توجیه کرد؛ زیرا این پیام‌ها عزت و اعتبار رجب طیب اردوغان را زیر سوال برده‌اند.

واکنش هلند: این شکایت غیرقابل قبول است

در واکنش مارک روته، نخست‌وزیر هلند اعلام کرد که این شکایت غیرقابل قبول است. او گفت: «من پیامی برای رئیس جمهور اردوغان دارم و این پیام بسیار ساده است. در هلند ما آزادی بیان را یکی از مهمترین حقوق خود می‌دانیم و این آزادی شامل کاریکاتورها حتی کاریکاتورهای سیاستمداران نیز می‌شود.»

رجب طیب اردوغان در روزهای اخیر با حمله به سیاست‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خبرساز شده است.

رئیس جمهوری فرانسه در پی قتل یک معلم به نام ساموئل پاتی به دست یک مسلمان تندرو آنهم به دلیل نشان دادن کاریکاتورهایی از محمد، پیامبر مسلمانان در کلاس درس، اعلام کرد که نه تنها از انتشار این کاریکاتورها دفاع می‌کند، بلکه درصدد مبارزه با «جدایی‌طلبی مذهبی» و «نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی» در کشورش است.

این سخنان خشم اردوغان را برانگیخت و باعث شد او طی دو هفته اخیر دست‌کم سه بار در سخنانش به همتای فرانسوی خود حمله کند. او سخنان ماکرون را تحریک‌آمیز و تبعیض علیه مسلمانان خواند و افزود که بهتر است ماکرون معاینات سلامت روان انجام دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: باید در منطقه شنگن تغییرات بنیادین ایجاد کرد

اتحادیه اروپا «تحریک‌های آنکارا» را غیرقابل قبول خواند و تحریم‌ را به دسامبر موکول کرد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد