ترکیه: در راه ترمیم روابط با اتحادیه اروپا گام برمی‌داریم

پرچم‌های ترکیه و اتحادیه اروپا
پرچم‌های ترکیه و اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه گفته است که آنکارا و بروکسل در تلاشند تا برغم تنش‌های اخیر که وی منشا آنرا برخی اعضای اتحادیه اروپا دانسته، فضای مثبتی را در روابط خود ایجاد کنند.

آگهی

ترکیه پس از طی کردن دوره‌ای پر تنش با کشورهای غربی در صدد است تا از سال جدید میلادی در جهت ترمیم روابط خود با اتحادیه اروپا گام بردارد.

این تغییر رویکرد آنکارا، از زبان مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه، و پس از تصمیم اخیر بروکسل به اعمال تحریم‌ و مجازات‌های اقتصادی علیه برخی افراد و مسئولان دولت ترکیه بیان شد.

آقای چاووش‌اوغلو می‌گوید آنکارا و بروکسل در تلاشند تا برغم تنش‌های اخیر که وی منشا آنرا برخی اعضای اتحادیه اروپا دانسته، فضای مثبتی را در روابط خود ایجاد کنند.

به نظر می‌آید که وزیر خارجه ترکیه در این بخش از سخنان خود به طور ضمنی نقش فرانسه را در تخریب روابط آنکارا با بروکسل مورد اشاره قرار داده است.

جدا از جدال‌های لفظی اخیر آقای اردواغان با امانوئل ماکرون بر سر مبارزه با اسلامگرایی و ایجاد محدودیت‌های کم سابقه در فرانسه برای فعالیت مساجد و مراکز اسلامی، پاریس از پیش نیز سیاست‌های آنکارا به خصوص تهاجم نظامی به شمال سوریه و نیز حفاری‌های غیرقانونی در شرق مدیترانه را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.

وی که در نشستی آنلاین خطاب به اعضای شورای روابط بین‌المللی کشورش سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد که ترکیه در تلاش است تا از طریق گام‌های متقابل زمینه ایجاد فضایی مثبت در روابط دوجانبه را فراهم کند.

آقای چاووش‌اوغلو همچنین ضمن اشاره به گفتگو‌های اخیر رئیس جمهوری ترکیه با برخی سران اروپایی از جمله شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا از تدارک نقشه‌ راهی به منظور ترمیم مشکلات و بهبود روابط دو طرف در آینده خبر داد.

این مواضع اصلاح‌طلبانه در حالی از سوی آنکارا بیان می‌شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اوایل ماه دسامبر توافق کردند که ترکیه را به دلیل «اقدامات غیرقانونی و تهاجمی» در شرق مدیرانه تحت تحریم قرار دهند، اقدامی که آنکارا آنرا «مغرضانه و غیرقانونی» خواند.

روابط ترکیه با ایالات متحده آمریکا نیز به تازگی با تحریم صنایع دفاعی این کشور از سوی واشنگتن که به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ صورت گرفته دچار تنش شده است.

ترکیه امیدوار است با روی کار آمدن دولت جو بایدن در جهت رفع این تحریم‌ها گام بردارد تا از خسارات مالی قابل توجهی که در این راستا اقتصاد و توان دفاعی این کشور را تهدید می‌کند، جلوگیری کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوزپ بورل: با وجود بهبود روابط با ترکیه نگران وضعیت حقوق بشریم

پلیس ترکیه با دانشجویان معترض به گزینۀ اردوغان برای ریاست دانشگاه درگیر شد

ترکیه در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا: مغرضانه و غیرقانونی است