Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش دیپلماتیک فرانسه و ترکیه؛ اردوغان بار دیگر به ماکرون گفت تست سلامت عقل بدهد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه فرانسه نیز پس از بیانیه الیزه، سخنان اردوغان را «تبلیغاتی مسموم و موهن علیه فرانسه» خواند و گفت این گونه اظهارات نشان دهنده «اراده‌ای برای تیز کردن آتش کینه‌توزی» است.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر در بحبوحه تنش دیپلماتیک میان آنکارا و پاریس، از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوی فرانسه خواست آزمایش کنترل روانی بدهد.

رئیس جمهوری ترکیه یک روز پس از آن که با الفاظ تندی به همتای فرانسوی‌اش حمله کرد، روز یکشنبه ۲۵ اکتبر (۴ آبان) بار دیگر نظیر همان سخنان را تکرار کرد و گفت «فکر اردوغان شبانه روز ذهن ماکرون را اشغال کرده است». وی افزود: «به همین دلیل او واقعا نیاز دارد که تحت آزمایش (روانی) قرار گیرد.»

رجب طیب اردوغان روز شنبه گفته بود امانوئل ماکرون به دلیل رفتاری که با مسلمانان کشور خودش دارد باید «بدهد عقلش را بررسی کنند». دولت فرانسه با محکوم کردن این اظهارات، سفیر خود در آنکارا را برای رایزنی به پاریس فراخواند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز پس از بیانیه الیزه، سخنان اردوغان را «تبلیغاتی مسموم و موهن علیه فرانسه» خواند و گفت این گونه اظهارات نشان دهنده «اراده‌ای برای تیز کردن آتش کینه‌توزی» است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنان روز شنبه رئيس جمهوری ترکیه در واقع واکنش او به اعلام سیاست سختگیرانه فرانسه پس از حمله تروریستی به معلم فرانسوی بود. ساموئل پاتی، معلم مدرسه‌ای در حومه پاریس در روز ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام به دانش‌آموزان به دست یک پناهنده جوان چچنی‌تبار با چاقو به قتل رسید و سرش بریده شد.

دولت فرانسه پس از این رویداد فشار زیادی بر محافل اسلامی به ویژه کانون‌های اسلام بنیادگرا در این کشور وارد کرد. امانوئل ماکرون پس از آن از لایحه مبارزه با بنیادگرایی اسلامی تحت عنوان مبارزه با «مبارزه با جدایی‌طلبی اسلام‌گرایانه» نام برد و از سیاست دولت برای «از نو ساختن (بازتعریف) اسلام» در فرانسه پرده برداشت. این لایحه قرار است در اوایل دسامبر سال جاری مسیحی ارائه شود.

رهبران فرانسه و ترکیه در زمینه‌های متعددی با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارند، اختلافاتی که اکنون به حملات لفظی کم‌پیشینه و بحران دیپلماتیک بدل شده است. اردوغان از سویی غالبا از اقلیت‌های مسلمان در کشورهای جهان دفاع می‌کند و از سوی دیگر در پی سیاست‌های جاه‌طلبانه‌ای در شرق مدیترانه و لیبی است. سیاست ماکرون در این بحران‌ها و نیز در جنگ جاری در منطقه قره باغ در نقطه مقابل رویکرد آنکاراست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است

چرا تصمیم اردوغان برای دیدار با بشار اسد سوری‌های ساکن ترکیه را به شدت نگران کرده است؟