رهبران اتحادیه اروپا بر سر تحریم ترکیه توافق کردند؛ فهرست سیاه آماده می‌شود

تصمیم برای تحریم ترکیه در اتحادیه اروپا
تصمیم برای تحریم ترکیه در اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«عمده اقداماتی که درباره آنها تصمیم‌گیری شد مربوط به تحریم‌های انفرادی است و در صورتی که ترکیه به تحرکات خود ادامه دهد اقدامات بیشتری در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

آگهی

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست پنجشنبه شب خود در بروکسل بر سر وضع تحریم و مجازات‌‌های اقتصادی علیه ترکیه توافق کردند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از سخنگوی شورای اروپا اعلام کرد که توافق بر سر تحریم‌ ترکیه به دلیل «اقدامات غیرقانونی و تهاجمی» این کشور بر ضد یونان و قبرس حاصل شده است.

در این گزارش همچنین به نقل از یک دیپلمات اروپایی آمده است: «عمده اقداماتی که درباره آنها تصمیم‌گیری شد مربوط به تحریم‌های انفرادی است و در صورتی که ترکیه به تحرکات خود ادامه دهد اقدامات بیشتری در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

بر اساس جمع‌بندی نشست سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است فهرستی از اسامی افرادی که تحت تحریم قرار خواهند گرفت طی هفته‌های آینده تهیه و برای تایید به اعضا اتحادیه ارائه شود.

دیپلمات اروپایی که خبرگزاری فرانسه نامی از وی نبرده می‌افزاید: «در این راستا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سوی رهبران اروپایی ماموریت یافته است که حداکثر تا مارس سال آینده میلادی گزارشی ازتحول احتمالی اوضاع تهیه کند تا بر اساس آن در صورت لزوم نام افراد و یا شرکت‌های جدید به فهرست تحریم‌ها اضافه شود.»

به گفته این دیپلمات ایده اصلی این است که «پیچ (تحریم‌ها) به تدریج و در صورت لزوم محکم‌تر شود.»

موارد اختلاف سران اتحادیه اروپا با ترکیه متعدد است که بخش عمده آن به مناقشه شرق مدیترانه باز می‌گردد. عملیات اکتشاف و حفاری ترکیه در میادین گازی شرق مدیترانه که اتحادیه اروپا آنرا غیرقانونی و تحریک آمیز خوانده، آنکارا را روی در روی یونان و قبرس قرار داده و تنش در این منطقه را تشدید کرده است.

اروپا علاوه بر این رویکرد مداخله جویانه و یا دخالت‌های نظامی آنکارا در مناطق بحران‌خیز، بویژه در مناقشات لیبی،‌ سوریه و قره‌باغ کوهستانی را تحریک آمیز خوانده و با آن مخالفت کرده است.

از سوی دیگر نباید این نکته را از نظر پنهان داشت که ترکیه عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است و با برخی کشورهای مهم اروپایی در این سازمان همکاری نزدیک دارد.

به اذعان بسیاری از دیپلمات‌ها و مسئولان این پیمان مهم دفاعی، آنکار در ناتو بر حمایت و پشتیبانی اعضا حساب ویژه‌ای باز کرده است.

در جریان نشست پنجشنبه شب سران اتحادیه اروپا تمامی نگرانی‌های موجود در خصوص تحرکات ترکیه به صراحت از سوی اعضا بیان شد.

بر این اساس گفته شده است که نبود اتفاق نظر جمعی سبب شد تا بر سر تحریم‌های اقتصادی بخش‌های مختلف فعال در ترکیه و نیز در خصوص درخواست یونان برای تحریم تسلیحاتی آنکارا از سوی اروپا توافق کلی بدست نیاید.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت کشتی اکتشافی ترکیه به ساحل در سایهٔ احتمال تحریم از سوی اروپا

اردوغان: اتحادیه اروپا باید عضویت ترکیه را بپذیرد ولی ما تسلیم آنها نمی‌شویم

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»