Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه‌ اروپا احتمالا علیه شخصیت‌های حقیقی ترکیه تحریم وضع می‌کند

کشتی اکتشافی ترکیه در آبهای مدیترانه
کشتی اکتشافی ترکیه در آبهای مدیترانه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به متن پیش نویس اجلاس رهبران اروپا در روز پنجشنبه و جمعه، به نظر می رسد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند تحریم های جدیدی را علیه ترکیه بدلیل ادامه اکتشاف نفت و گاز این کشور در آب های قبرس وضع کنند.

آگهی

با شروع نشست رهبران اروپایی، نمایندگان اتحادیه اروپا پیش نویس جدیدی را آماده کرده اند تا براساس آن برخی از مقامات ترکیه بدلیل ادامه اکتشاف انرژی های فسیلی در آب های قبرس تحریم شوند.

با این حال برخلاف پیش بینی ها قراراست تا اقدامات سختگیرانه تر از جمله تحریم های اقتصادی ترکیه به ماه مارس موکول شوند. نشست دو روزه رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از امروز پنجشنبه آغاز شده است.

تصمیم تحریم افرادی که به گفته اتحادیه اروپا در برنامه ریزی اکتشاف های ترکیه نقش کلیدی دارند، برخلاف ادعای رهبران ۲۷ کشور عضو در آخرین نشست آنها در ماه اکتبر گذشته است. 

در ماه اکتبر و در نشست رهبران اتحادیه اروپا، دولت رجب طیب اردوغان تهدید شد که اگر به اکتشافات در دریای مدیترانه و در آبهای حوزه استحفاظی قبرس ادامه دهد، مورد تحریم های شدید اقتصادی اتحادیه اروپا قرارخواهد گرفت.

اتحادیه اروپا می خواهد تشدید تحریم ها را تا آمدن ماه ژانویه جو بایدن به قدرت معوق کند و به گفته خبرگزاری رویترز احتمالا در ماه مارس در صورت ادامه سیاست های ترکیه در دریای مدیترانه، شاهد وضع تحریم های اقتصادی علیه این کشور خواهیم بود.

دولت ترکیه می گوید اکتشافات در دریای مدیترانه را در حوزه استحفاظی خود و یا در آب های متعلق به قبرس شمالی، منطقه ترک نشین قبرس، محدود کرده است. تنها کشور ترکیه که ارتباط دیپلماتیکی با قبرس، عضو اتحادیه اروپا ندارد، قبرس شمالی را به عنوان یک کشوربرسمیت می شناسد.

روز چهارشنبه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به وضع تحریم های احتمالی اتحادیه اروپا علیه کشورش گفت که وی نگران تحریم های احتمالی این اتحادیه نیست.

انتظار می رود رهبران پس از گفتگو در نشست شام روز پنجشنبه، پیش نویس بیانیه ای که نمایندگان اتحادیه اروپا آماده کرده اند را تأیید کنند. در متن این پیش نویس می خوانیم: «ترکیه درگیر اقدامات و تحریکات یک جانبه شده و اعمال خود را علیه اتحادیه اروپا افزایش داده است.»

دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا تحریم های پیشنهادی فعلی را نمادین توصیف کردند چرا که به گفته آنها مجازات شدید ترکیه که متحد ناتو و کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا نیز هست می تواند تبعات سنگینی داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت کشتی اکتشافی ترکیه به ساحل در سایهٔ احتمال تحریم از سوی اروپا

اردوغان: اتحادیه اروپا باید عضویت ترکیه را بپذیرد ولی ما تسلیم آنها نمی‌شویم

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد