Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنش میان آنکارا و برلین؛ آلمان: کشتی تجاری ترکیه را به ظن قاچاق اسلحه به لیبی بازرسی کردیم

عکس تزئینی و آرشیوی است
عکس تزئینی و آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، توقیف طولانی کشتی تجاری این کشور را که ناقض تحریم‌های تسلیحاتی نبوده، در شرایط جوی نامناسب و همراه برخورد مجرمانه با پرسنل آن، «اسفناک» خوانده و تاکید کرده که اقدام آلمان با وجود ارایه اطلاعات دقیق توسط ناخدا، غیرقانونی است.

آگهی

تنش میان آنکارا و برلین روز دوشنبه و پس از توقف و بازرسی یک کشتی تجاری ترکیه توسط ناوچه آلمانیِ پاسدار تحریم تسلیحاتی لیبی در دریای مدیترانه، بار دیگر افزایش یافت.

ناوچه آلمانی به نام «هامبورگ» روز یکشنبه کشتی تجاری «ام وی روزلین آ» را که با پرچم ترکیه به سمت بندر مصراته لیبی در حرکت بوده، مورد بارزسی کامل قرار داده است.

ترکیه مدعی است که این کشتی تجاری در حال حمل محموله‌ مواد اولیه صنایع رنگ‌سازی و کمک‌های انسان‌دوستانه بوده که در بندر آمبارلی استانبول بارگیری شده بود.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، توقیف طولانی کشتی تجاری این کشور را که ناقض تحریم‌های تسلیحاتی نبوده، در شرایط جوی نامناسب و همراه برخورد مجرمانه با پرسنل آن، «اسفناک» خوانده و تاکید کرده که اقدام نظامیان آلمان با وجود ارایه اطلاعات دقیق و همکاری نزدیک ناخدا خارج از اختیارات قانونی آنها صورت گرفته است.

در مقابل، کریستین تیلز، سخنگوی وزارت دفاع آلمان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که خدمه آلمانی ناوچه هامبورگ ابتدا پیام درخواست بازرسی کشتی تجاری ترکیه را مخابره کرده‌اند و پس از آن که هیچ جوابی دریافت نکرده‌اند، عملیات خود را با استفاده از یک بالگرد انجام داده و وارد عرشه این کشتی تجاری شده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان تصریح کرده که خدمه کشتی تجاری ترکیه همکاری لازم را برای بازرسی محموله آن داشته‌اند و پس از مشخص شدن این که بار این کشتی کمک تسلیحاتی نبوده، به راه خود به سوی بندر مصراته ادامه داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این دومین تنش رخ داده میان ترکیه و نیروهای دریایی یک کشور متحد ناتوست که در حال اجرای محاصره تسلیحاتی لیبی هستند. در ماه ژوئن گذشته نیز زمانی که نیروی دریایی فرانسه قصد داشت یک کشتی غیرنظامی ترکیه را به ظن قاچاق اسلحه به لیبی متوقف و مورد بازرسی قرار دهد، از سوی نیروی دریایی ترکیه پیام هشدار دریافت کرده بود؛ رخدادی که موجب آغاز تحقیقات ناتو با هدف یافتن حقیقت این رویارویی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان لیبی عبدالحمید دبیبه، میلیاردر ۶۱ ساله را به نخست وزیری برگزید

کشتی ماهیگیری روس با ۱۹ ملوان صید آب‌های منجمد قطبی شد

تنش یونان و ترکیه؛ آیا بن‌بست جزیره کاستلوریزو با قوانین بین‌الملل موجود حل می‌شود؟