آلمان امیدوار است پیش از کریسمس مجوز اروپایی استفاده از واکسن کرونا را دریافت کند

واکسن کرونا
واکسن کرونا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر بهداشت و درمان آلمان اعلام کرده که آژانس دارویی اروپا قرار است حداکثر روز ۲۳ دسامبر موضع رسمی خود را در خصوص استفاده از واکسن سفارش داده شده اعلام کند.

آگهی

آلمان که این روزها با موج جدید همه‌گیری بیماری کووید۱۹ مقابله می‌کند بی‌صبرانه منتظر چراغ سبز اتحادیه اروپا است تا پیش از سال جدید میلادی مرحله نخست کمپین واکسیناسیون همگانی را آغاز کند.

ینس اشپان،‌ وزیر بهداشت آلمان می‌گوید که کشورش امیدوار است تا قبل از کریسمس (۲۴ دسامبر) مجوز استفاده از واکسن تولید شده توسط دو شرکت آلمانی و آمریکایی بیون‌تک و فایزر را از سوی اتحادیه اروپا دریافت کند.

این در حالیست که مسئولان بهداشتی اتحادیه اروپا پیش‌ٰتر اعلام کرده بودند که تصمیم نهایی برای صدور مجوز واکسن‌های پیش‌خرید شده حداکثر تا روز ۲۹ دسامبر اعلام خواهد شد.

وزیر بهداشت آلمان که دولت متبوعش پیش‌تر زیرساخت‌ها و تدارک لازم را برای واکسیناسیون همگانی آماده کرده روز سه شنبه نیز از نهاد تصمیم‌گیر در اتحادیه اروپا خواسته بود که در روند صدور مجوز استفاده از واکسن بیون‌تک/فایزر تسریع ببخشند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرده بود که مجوز استفاده از واکسن تا روز بیست و سه دسامبر از سوی اتحادیه اروپا صادر شود.

روزنامه بیلد در گزارشی به نقل از منابع نزدیک به اتحادیه اروپا و دولت آلمان اعلام کرده که آژانس دارویی اروپا،‌ نهاد ناظر بر وضعیت دارو و خدمات درمانی اتحادیه اروپا قرار است حداکثر روز ۲۳ دسامبر موضع رسمی خود را در خصوص استفاده از واکسن سفارش داده شده اعلام کند.

این نهاد پیش از این پایان سال جاری میلادی و تاریخ ۲۹ دسامبر را به عنوان مهلت نهایی جهت اعلام موضع در خصوص مجوز استفاده از واکسن تعیین کرده بود.

خبرگزاری فرانسه اما در گفتگو با یک سخنگوی آژانس دارویی اتحادیه اروپا صحت گزارش روزنامه بیلد را زیر سوال برده است.

سخنگوی آژانس دارویی اروپا در گفتگو با فرانس پرس تاکید کرده که این نهاد همچنان به تاریخ ۲۹ دسامبر به عنوان مهلت نهایی اعلام موضع در خصوص واکسن پایبند است و هیچ تغییری در این زمینه صورت نگرفته است.

آلمان که همچون بسیاری از کشورهای اروپایی با موج دوم همه‌گیری بیماری کووید۱۹ روبرو است طی روزهای گذشته فشار را بر مسئولان اروپایی برای صدور مجوز استفاده از واکسن بیون‌تک/فایزر افزایش داده است.

ای در حالیست که واکسن تولید شده توسط شرکت‌های داروسازی بیون‌تک و فایزر هم‌اکنون مجوز استفاده در بریتانیا، ایالات متحده، کانادا و برخی دیگر از کشورها را دریافت کرده اما آلمان و دیگر کشورهای اروپایی هنوز منتظر چراغ سبز آژانس دارویی اروپا برای شروع استفاده از آن هستند.

آلمان برای مقابله با موج دوم بیماری که طی روزهای گذشته برغم محدودیت‌های نسبی با افزایش موارد ابتلا و کاهش نیافتن شمار مرگ و میر روزانه همراه بوده تصمیم گرفته که مقررات سخت‌گیرانه‌تری را از روز چهارشنبه به اجرا بگذارد.

بر اساس دستورالعمل جدید که با توافق صدراعظم آلمان و فرمانداران شانزده ایالت این کشور صادر شده،‌ محدودیت‌های جدید از روز چهارشنبه تا ۱۰ ژانویه اعمال می‌شود و طی این مدت کلیه مدارس،‌ موسسات آموزشی، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها به استثنای مراکزی که مایحتاج اصلی شهروندان را عرضه می‌کنند، بسته خواهند بود.

محدودیت‌های تازه به این دلیل در آلمان اعمال می‌شود که مقررات پیش‌تر وضع شده کارایی چندانی نداشتند و برغم برخی محدودیت‌ها، شمار روزانه مبتلایان و نیز موارد مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این کشور روند نزولی را نشان نداده است.

شمار موارد روزانه ابتلا به بیماری کووید۱۹ هفته گذشته در آلمان به رقم بی سابقه ۳۰ هزار نفر نزدیک شد و همین مسئله بر نگرانی موجود میان مسئولان بهداشتی این کشور پیش از تعطیلات سال جدید میلادی افزود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنده ایرانی‌الاصل عنوان دختر شایسته آلمان به آزارهای سایبری واکنش نشان داد

یکی از اعضای پیشین «فراکسیون ارتش سرخ» پس از ۳۰ سال توسط پلیس آلمان دستگیر شد

صدراعظم آلمان کارخانه مهمات‌سازی جدید را به هدف کمک به اوکراین افتتاح کرد