آلمان: مهیای واکسیناسیون عمومی هستیم اما هنوز مجوز دریافت نکرده‌ایم

تشدید محدودیت‌های کرونایی در آلمان
تشدید محدودیت‌های کرونایی در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات دولت آلمان روز یکشنبه تصمیم گرفتند که محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل و مهار موج جدید شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری را در آستانه فرا رسیدن تعطیلات کریسمس و سال جدید میلادی و با توجه به رفت‌ وآمدهای معمول پایان سال تشدید کنند.

آگهی

آلمان خواستار آن شد که نهاد ناظر بر وضعیت دارو و خدمات درمانی در اتحادیه اروپا هر چه سریعتر کار تایید واکسن کرونای سفارش داده شده را انجام دهد تا این واکسن زودتر در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وزیر بهداشت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که کشورش برای دریافت مجوز استفاده از واکسن تولید شده توسط شرکت آلمانی بیون‌تک و شرکت داروسازی فایزر آمریکا بی‌تاب است و از آژانس دارویی اروپا و دیگر نهاد‌هایی که مسئولیت تایید واکسن یاد شده را دارند، می‌خواهد تا در این کار تسریع ببخشند.

این درخواست در حالی مطرح شده که مقامات دولت آلمان روز یکشنبه تصمیم گرفتند که محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل و مهار موج جدید شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری را در آستانه فرا رسیدن تعطیلات کریسمس و سال جدید میلادی و نیز رفت‌ وآمدهای معمول پایان سال تشدید کنند.

بنا به توصیه‌های مسئولان دولت آلمان از شهروندان خواسته شده دو روز مانده تا دور جدید محدودیت‌های سخت‌گیرانه از هجوم برای خرید‌های پایان سال پرهیز کنند.

بر اساس دستورالعمل جدید که با توافق صدراعظم آلمان و فرمانداران شانزده ایالت این کشور صادر شده،‌ محدودیت‌های جدید از روز چهارشنبه تا ۱۰ ژانویه اعمال می‌شود و طی این مدت کلیه مدارس،‌ موسسات آموزشی، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها به استثنای مراکزی که مایحتاج اصلی شهروندان را عرضه می‌کنند، بسته خواهند بود.

دولت آلمان همچنین بر دورکاری تاکید دارد و خواستار تعطیلی موقت شرکت‌ها و نهاد‌هایی شده که امکان دورکاری برای آنها فراهم نیست.

محدودیت‌های تازه به این دلیل در آلمان اعمال می‌شود که مقررات پیش‌تر وضع شده کارایی چندانی نداشتند و برغم برخی محدودیت‌ها، شمار روزانه مبتلایان و نیز موارد مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این کشور روند نزولی را نشان نداده است.

آلمان طی روزها و هفته‌های اخیر در پی موج تازه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ که با فرا رسیدن پاییز اغلب کشورهای اروپایی را فراگرفت، رکوردهای تازه‌ای را از حیث موارد روزانه ابتلا و مرگ ناشی از شیوع ویروس کرونا به ثبت رساند.

وزیر بهداشت آلمان روز دوشنبه با انتشار یک رشته توییت تصریح کرد که کشورش بیش از ۴۰۰ مرکز ویژه برای واکسیناسیون تدارک دیده و حدود ۱۰ هزار پزشک و کار پزشکی را برای آغاز موج نخست واکسیناسیون همگانی از روز سه شنبه به حال آماده باش درآورده است.

این در حالیست که برنامه‌ریزی دولت آلمان برای شروع واکسیناسیون هم‌اکنون با عدم دریافت مجوز قانونی نهاد مسئول ساماندهی دارو و درمان در اتحادیه اروپا با مانع مواجه شده است.

واکسن تولید شده توسط شرکت‌های داروسازی بیون‌تک و فایزر هم‌اکنون مجوز استفاده در بریتانیا، ایالات متحده، کانادا و برخی دیگر از کشورها را دریافت کرده اما آلمان و دیگر کشورهای اروپایی هنوز منتظر چراغ سبز آژانس دارویی اروپا برای شروع استفاده از آن هستند.

برای تایید واکسن در اروپا استاندارد ویژه‌ای در نظر گرفته شده که مهم‌ترین بخش آن پس از آزمایش‌‌‌های تدریجی سه مرحله‌ای به روی یکصد تا هزاران داوطلب، صدور مجوز از سوی آژانس دارویی اروپا و دیگر نهاد‌های نظارتی در این زمینه است.

آژانس دارویی اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود که در نظر دارد با تایید هرچه سریعتر ایمنی و کارایی واکسن تولید شده برای مقابله با بیماری کووید۱۹ زمینه توزیع واکسن از ژانویه آینده را فراهم کند.

کمیسیون اروپا اواخر ماه گذشته میلادی اندکی پس از انتشار خبر تولید واکسن کرونا با ایمنی بیش از ۹۰ درصدی توسط شرکت‌های آلمان و آمریکایی بیون‌تک و فایزر اعلام کرد که عقد قرارداد برای خرید ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن را به تصویب رسانده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمانی تُرک‌تبار کاشف واکسن کرونا به جمع ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست

احتمال آغاز واکسیناسیون در اروپا تا ماه آینده؛ آلمان محدودیت ها را کاهش نمی‌دهد

پروژه هوافضای آلمان؛ چطور می‌توان در عرض ۶۰ روز با خوابیدن روی تخت ۱۸ هزار یورو درآمد داشت؟