Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمانی تُرک‌تبار کاشف واکسن کرونا به جمع ۵۰۰ ثروتمند جهان پیوست

دفتر مرکزی شرکت داروسازی بیون‌تک در آلمان
دفتر مرکزی شرکت داروسازی بیون‌تک در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها دو روز پس از تایید کارآیی واکسن تولید شده توسط دو شرکت بیون‌تک و فایزر توسط بریتانیا، ثروت آقای شاهین تحت تاثیر رشد قیمت سهام شرکتی که او با همکاری همسرش اوزلم توره‌چی تاسیس کرده به ۴.۱۶ میلیارد یورو(۵.۰۶ میلیارد دلار) رسید.

آگهی

اوگور شاهین، مدیرعامل ترک تبار شرکت آلمانی بیون‌تِک که با همکاری شرکت فایزر موفق به کشف و تولید واکسن کووید-۱۹ شده به فهرست ۵۰۰ فرد ثروتمند جهان پیوست.

تنها دو روز پس از تایید کارآیی واکسن تولید شده توسط دو شرکت بیون‌تک و فایزر توسط بریتانیا، ثروت آقای شاهین تحت تاثیر رشد قیمت سهام شرکتی که او با همکاری همسرش اوزلم توره‌چی تاسیس کرده به ۴.۱۶ میلیارد یورو(۵.۰۶ میلیارد دلار) رسید تا او بر پایه شاخص میلیاردهای بلومبرگ به عنوان چهار صد و نو و سومین ثروتمند جهان شناخته شود.

قیمت سهام شرکت بیون‌تک از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به جهش ۲۵۰ درصدی مواجه شده است. شرکت بیون‌تک که در سال ۲۰۰۸ میلادی تاسیس شده، از ۱۰ سال پیش وارد بورس شده و تا پیش از کشف واکسن کووید-۱۹ در زمینه یافتن داروی درمان انواع سرطان فعالیت داشت.

در حال حاضر مجموع ارزش سهام شرکت بیون‌تک به ۲۳ میلیارد و ۶۱۳ میلیون یورو(۲۸.۶ میلیارد دلار) رسیده که آقای شاهین حدود ۱۷ درصد آن را در اختیار دارد.

به نوشته نشریه آلمانی ولت، آقای شاهین هم اکنون ۳۴امین شهروند ثروتمند آلمان است.

آقای شاهین بلافاصله پس از شیوع ویروس کرونا در ووهان چین، تمام توان شرکت بیون‌تک را برای کشف و ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ بسیج کرد. او در ژانویه گذشته پیش‌بینی کرده بود که این ویروس در تمام جهان شیوع پیدا می‌کند و بیماری کووید-۱۹ را عالم‌گیر خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پدر آقای شاهین پس از جنگ دوم جهانی از ترکیه به آلمان مهاجرت کرد تا به عنوان کارگر در کارخانه فورد در شهر کلن مشغول بکار شود. خانم توره‌چی نیز فرزند یک پزشک ترکیه‌ای است که به همراه همسرش از استانبول به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کوپلنهاگ مستقر شد. آنها در سال ۲۰۰۰ با یکدیگر آشنا شدند و در سال ۲۰۰۱ به طور رسمی ازدواج کردند. آقای شاهین در حل حاضر ۵۵ سال دارد و همسرش نیز ۵۳ ساله است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه مطالعه زندگی ۲۳۳ میلیونر جهان؛ سه مسیر مشخص ثروتمند شدن چیست؟

آلمان: مهیای واکسیناسیون عمومی هستیم اما هنوز مجوز دریافت نکرده‌ایم

«اشتباه» در تولید بر واکسن «آسترازنکا» سایه افکند؛ آزمایش تکمیلی انجام می‌شود