پزشک سابق کاخ سفید: جو بایدن از نظر ذهنی آماده ریاست جمهوری نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Andrew Harnik
Andrew Harnik   -  Copyright  AP Photo

دکتر رونی جکسون، پزشک سابق کاخ سفید روز سه‌شنبه ادعا کرد که جو بایدن، نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی آمریکا «توانایی ذهنی» برای برعهده گرفتن وظایف سخت ریاست جمهوری را ندارد.

او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتیِ تلفنی که از سوی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برگزار شده بود، به خبرنگاران گفت: «او در حد این کار نیست.... من جو بایدن را در جریان مبارزات انتخاباتی دیده‌ام و از این نگرانم که او توانایی ذهنی و توانایی شناختی برای خدمت به عنوان فرمانده کل قوا را نداشته باشد. او همیشه در وسط یک کار فکری تمرکزش را از دست می‌دهد و نمی‌تواند دوباره افکارش را جمع و جور کند.»

او برای اثبات ادعایش به گافهای اخیر جو بایدن در جریان سخنرانی‌های انتخاباتی اشاره کرد؛ از جمله اینکه بایدن در جمع طرفدارانش به اشتباه گفته بود نامزد سنا شده یا اینکه نتوانسته است نام میت رامنی، سناتور جمهوریخواه یوتا را به خاطر بیاورد.

دکتر جکسون افزود: «حرفهای من یک ارزیابی پزشکی نیست... من هرگز درگذشته و در دورانی که جو بایدن معاون رئیس جمهور بوده، مسئول وضعیت سلامت او نبودم و قصد تشخیص پزشکیِ چیزی درباره او آنهم از راه دور را ندارم. من این نگرانی را به عنوان یک شهروند بیان می‌کنم. همۀ ما می‌توانیم این را ببینیم... او روزهای بسیار بدی را سپری می‌کند و این موضوع جدی است. ما در حال انتخاب یک فرمانده کل قوا هستیم که باید از نظر شناختی در بالاترین حد توانایی باشد و بایدن واقعا چنین کسی نیست.»

در واکنش اندرو بیتس، سخنگوی ستاد انتخاباتی جو بایدن این ادعاها را رد و اعلام کرد: «من شما را به مناظرۀ اول که اخیرا برگزار شد ارجاع می‌دهم.»

دکتر جکسون طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میلادی یعنی در بخشی از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و دونالد ترامپ، به عنوان پزشک کاخ سفید فعالیت کرده است. او پیش از این از سوی دونالد ترامپ برای پست ریاست بر اداره امور کهنه‌سربازان ایالات متحده آمریکا نامزد شده بود اما درنهایت این نامزدی به دلیل انتقادها به رفتارهای شخصی‌اش پس گرفته شد.

دکتر جکسون اکنون از سوی جمهوریخواهان نامزد مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت تگزاس است.

تداوم برتری جو بایدن در نظرسنجی‌ها

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که آخرین نظرسنجی‌ها همچنان حاکی از پیشتازی بایدن آنهم سه هفته مانده تا روز انتخابات است. 

از جمله می‌توان به نظرسنجیِ Opinium Research و Guardian اشاره کرد که حاکی از برتری ۱۷ امتیازی جو بایدن در مقابل دونالد ترامپ بود. حدود ۵۷ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی که در این هفته انجام شد، می‌خواهند به آقای بایدن رای بدهند و در مقابل تنها ۴۰ درصد از رای دهندگان بار دیگر انتخابشان رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا خواهد بود.

همزمان با ادعاهای اخیر دکتر جکسون، جو بایدن که قصد دارد میزان حمایت از دونالد ترامپ را در میان رای دهندگان قدیمی آمریکا کاهش دهد، روز سه‌شنبه رهسپار فلوریدا شد.

او در آنجا ادعا کرد که رئیس جمهور کنونی، آمریکایی‌های مسن را که بیشتر از دیگر گروهها در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند «هزینه‌بر» توصیف می‌کند و این افراد مجبورند بهای بد مدیریت او را در دوران شیوع کرونا بپردازند.