ظریف: ایران آماده مبادله همه زندانیان با آمریکا است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف   -  Copyright  AP Photo

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که تهران آماده است تا کلیه زندانیان آمریکایی دربند در ایران را با اتباع ایرانی زندانی در ایالات متحده مبادله کند.

محمد جواد ظریف که روز دوشنبه در نشستی مجازی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا سخن می‌گفت این موضوع را در حالی مطرح کرد که دو طرف پیش‌تر دو بار اقدام به مبادله زندانی کرده بودند.

واشنگتن مدتهاست که از ایران می‌خواهد شهروندان آمریکایی در بند در ایران از جمله باقر و سیامک نمازی، پدر و پسری ایرانی-آمریکایی را آزاد کند.

مایکل وایت، کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت بود، ماه ژوئن گذشته در جریان معامله‌ای میان تهران واشنگتن در ازای آزادی مجید طاهری، یک پزشک ایرانی-آمریکایی که در آمریکا زندانی بود، آزاد شد و به کشورش بازگشت.

تهران و واشنگتن دسامبر ۲۰۱۸ نیز در معامله‌ای دیگر، مسعود سلیمانی، یک مهندس ایرانیِ محبوس در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات متحده را با ژیائو وانگ، شهروند دو تابعیتی آمریکایی-چینی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت بود، مبادله کردند.

تشدید تهدیدها و جدال‌های لفظی

آمادگی تهران برای مبادله زندانیان با آمریکا در بحبوحه تشدید تنش و جدال‌های لفظی میان تهران و واشنگتن بر سر تحریم‌های سازمان ملل متحد و نیز مسئله انتقام خون قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران اعلام شده است.

مقامات ایران و آمریکا از یک سو به تازگی بر شدت جدال لفظی و تهدید‌های متقابل در خصوص مسئله انتقام خون قاسم سلیمانی پرداختند و از سوی دیگر هر یک بر سر بازگشت یا ادامه تعلیق تحریم‌های سازمان ملل متحد به نوبه خود ندای پیروزی سر دادند.

هم‌زمان با نشستی که وزیر امور خارجه ایران در آن حضوری مجازی داشت مقامات ارشد دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه وزارت دفاع و نهاد‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای و تسلیحاتی ایران وضع کردند.

محمد جواد ظریف در گفتگو با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کشورش به توافقنامه‌ هسته‌ای وین احترام می‌گذارد و این آمریکا است که با نقض هنجار‌های بین‌المللی سبب نگرانی جامعه بین‌المللی شده است.

آقای ظریف با اشاره به تلاش از دید ایران ناکام ایالات متحده در فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد گفت که ایالات متحده اکنون در شورای امنیت منزوی است و باید ضمن بازگشت به برجام به این توافقنامه بین‌المللی احترام بگذارد.

تحریم‌ها‌ی جدید برای جلب کردن توجهات است

محمد جواد ظریف در این خصوص تصریح کرد: «برجام زنده است، شورای امنیت نشان داد که برجام زنده است و آمریکا در جهان منزوی است. اگر آمریکا می‌خواهد با قلدری به برجام بازگردد، باید گفت که قلدری مرده است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در عین حال تاکید کرد که کشورش برای آنچه قبلا مذاکره کرده دوباره گفتگو نخواهد کرد.

وی در عین حال گفت که تحریم‌های اعلام شده در روز دوشنبه از سوی واشنگتن «هیچ چیز جدیدی نیست» و افزود: « آمریکا هر فشاری را که می‌توانسته است بر ایران وارد کرده است، آنها امیدوار بودند که این تحریم‌ها مردم ما را به زانو درآورد. اما این اتفاق نیفتاد. این چرایی خروج آنها از برجام است، این چرایی آنها برای شروع فشار حداکثری است، این دلیل آن است که قطعنامه به شورای امنیت بردند، این دلیل آن است که یک روز پس از شکست آنها در فرایند به اصطلاح مکانیسم ماشه که باید بگویم بازگشت تحریم وجود خارجی ندارد، تحریم اعلام می‌کنند.»

انزوای آمریکا در شورای امنیت

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص انزوای ایران پس از رویه‌ای که کشورهای عربی در آشتی با اسرائیل در پیش گرفته‌اند، گفت: «شما درباره انزوا باید به شورای امنیت نگاه کنید که کدام کشور منزوی شده است. اما ما می‌دانیم که امارات و بحرین پیش از این، با رژیم اسرائیل ارتباط داشته‌ند، اجازه دهید که همدیگر را جوک نسازیم.»

پرونده انتقام خون قاسم سلیمانی هنوز باز است

وزیر امور خارجه ایران همچنین به موضوع کشته شدن قاسم سلیمانی اشاره و آنرا اشتباه ایالات متحده توصیف کرد.

محمد جواد ظریف در ادامه قاسم سلمیانی را «قهرمان مبارزه با تروریسم» و «دشمن شماره یک داعش» معرفی کرد و یادآور شد: «ترامپ، دستور ترور یک قهرمان ملی و منطقه‌ای را صادر کرد و این پرونده مختومه نشده است.من نمی‌خواهم کسی را تهدید کنم اما پرونده مختومه نشده است.»

این موضوع در حالی از سوی وزیر امور خارجه ایران مطرح شد که تهران و فرماندهان سپاه بارها تکرار کرده‌‌‌اند که از خون قاسم سلیمانی نخواهند گذشت.

حسین شریعتمداری، روزنامه‌نگار ایرانی اصولگرا و مدیر مسئول روزنامه کیهان که گفته می‌شود به سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی بسیار نزدیک است به در یادداشتی تصریح کرده بود که دونالد ترامپ به عنوان فردی که فرمان قتل قاسم سلیمانی را صادر کرده چه در سمت ریاست جمهوری و یا پس از آن از اهداف اصلی انتقام است.

تهدید‌های متقابل تهران و واشنگتن در خصوص اقدام برای خونخواهی قاسم سلیمانی پس از گمانه‌زنی‌های مطرح شده توسط نشریه پولیتیکو که در آن به قصد ایران برای ترور سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی اشاره شده بود، شدت گرفت.

اعدام نوید افکاری ربطی به اعتراض‌ها ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در این نشست همچنین در پاسخ به سوالی در باره اعدام نوید افکاری گفت که دستگاه قضایی در ایران به صورت مستقل عمل می‌کند و دولت دخالتی در تصمیم‌ گیری‌های محاکم قضایی ندارد.

آقای ظریف در این خصوص همچنین تاکید کرد که «اعدام این شخص هیچ ارتباطی به حضور وی در راهپیمایی ها ندارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید