Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

پرچم ایران مقابل مقر آژانس بی‌المللی انرژی اتمی
پرچم ایران مقابل مقر آژانس بی‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تروئیکا در حالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای دو پهلو را در خصوص اهمیت برجام و نیز عدم پایبندی تهران به تعهداتش در شورای حکام منتشر کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز تعیین شده در توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رسیده است.

آگهی

کشورهای اروپایی باقی مانده برجام روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران و نقش آن در متزلزل شدن سیستم منع اشاعه سلاح‌های اتمی هشدار دادند.

سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه مشترک که در پایان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد بار دیگر لزوم یافتن راه حلی دیپلماتیک برای حفظ و تداوم برجام را یادآور شدند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به گام‌های پیشین ایران در کاستن از تعهدات برجامی تاکید شده: «روند نظام‌مند و سازمان‌یافته عدم پایبندی ایران به تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای وین به شکلی جدی سبب تضعیف مزایای این توافقنامه در کمک به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شده است.»

در بیانیه تروئیکای اروپا علاوه بر این نسبت به ادامه یافتن عملیات تحقیقاتی برای توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته، بالابودن میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده و تلاش برای تولید و نصب سانتریفیوژهای مکمل ابراز نگرانی شده است.

کشورهای اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش‌تر از مقامات ایران خواسته‌اند به موضع قبلی خود پیش از مراحل پنج‌گانه کاهش تعهدات برجامی بازگردد تا ضمن کمک به بالابردن پتانسیل موجود برای بی اثر کردن تلاش‌های مخرب ایالات متحده در شورای امنیت، امکان اجرایی کردن مفاد توافقنامه هسته‌ای نیز فراهم شود.

ایالات متحده آمریکا، عضو خارج شده از برجام پس از تلاشی بی‌ثمر برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران، این بار مکانیسم ماشه، ساز و کار پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل بر ضد ایران فعال کرده است.

ایران نیز پیش‌تر بارها طرف‌های اروپایی را به انفعال در برابر واشنگتن و برنداشتن گام‌های عملی برای محقق نشدن مزایای تجاری برجام پس از خروج ایالات متحده از این توافق بین المللی متهم کرده و ضمن تهدید به خروج از آن، در چهار مرحله گام‌هایی برای کاهش تعهدات در این راستا برداشته است.

تروئیکای اروپایی در حالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای دو پهلو را در خصوص اهمیت برجام و نیز عدم پایبندی تهران به تعهداتش در شورای حکام منتشر کردند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز تعیین شده در توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رسیده است.

گفتنی است که نمایندگان اعضای باقی مانده در برجام روز نخست سپتامبر پس از وقفه‌ای طولانی به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در قالب کمیسیون مشترک گردهم‌ آمدند و همگی ضمن مخالفت با فعال شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا، به اتفاق بر عزم و اراده خود برای حفظ توافقنامه‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین تاکید کردند.

مکانیسم ماشه که به ادعای آمریکا از حدود یکماه پیش فعال شده در حالی قرار است در پایانی مهلت قانونی از روز یکشنبه بیستم سپتامبر به اجرا درآید که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه، چهار روز پیش از این تاریخ از شکست ایالات متحده در این فرایند خبر داد و تاکید کرد که روزهای شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال بازگشت «سریع» آمریکا به برجام

بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران؛ از قانون تا عمل

اختلافات دامنه‌دار ایران و آژانس؛ دیپلمات‌ها به رویترز: غرب همچنان از رویارویی با تهران طفره می‌رود