آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز در برجام رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی   -  Copyright  AP Photo

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که ایران به افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده خود برخلاف تعهداتش در برجام ادامه داده است.

بنا به اعلام آژانس، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از ۱۰ برابر حد مجازی که در توافق هسته ای با قدرت های جهانی تعیین شده بود فراتر رفته است. با این حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود که روز جمعه منتشر شد از بازدید کارشناسان این نهاد از یکی از دو مرکز «مشکوک» در ایران خبر داده است.

بنا به همین گزارش کارشناسان آژانس از این مرکز نمونه برداری کرده‌اند و آزمایش بر روی این نمونه‌ها در آزمایشگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در جریان سفر رافائل گروسی، مدیر کل این نهاد به تهران بر سر بازرسی کارشناسان آژانس از این دو مرکز به توافق دست یافته بودند.

در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که کارشناسان این نهاد ماه جاری میلادی از دومین مرکزی که پیش از این خواستار دسترسی به آن شده بودند بازدید خواهند کرد. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این نهاد با ایران بر سر تاریخ بازدید از دومین مرکز «مشکوک» به توافق رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه ژوئن (خرداد/تیر) در گزارش خود اعلام کرده بود که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا به هشت برایر حد مجاز تعیین شده در برجام رسیده است. در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم رسیده است. این در حالی است که ایران براساس برجام تنها اجازه ذخیره ۲۰۲.۸ کیلوگرم اورانیوم غنی شده دارد.