Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

قطعنامه‌ انتقادی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تصویب شد

قطعنامه شورای حکام علیه ایران
قطعنامه شورای حکام علیه ایران Copyright Hans Punz/AP2009
Copyright Hans Punz/AP2009
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد.

آگهی

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد. این نخستین قطعنامه علیه ایران پس از هشت سال (از سال ۲۰۱۲) است.

در این قطعنامه پیشنهادی از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا، اعضای شورای حکام از ایران به دلیل همکاری نکردن با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کردند.

در بخشی از این قطعنامه از ایران خواسته شده است تا همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد و درخواست‌های این نهاد را بدون تاخیر بیشتر برآورده کند. این کشورها در قطعنامه خود مخصوصا روی دسترسی آژانس در انجام تحقیقات از مکان‌های خاصی که این نهاد می‌خواهد تاکید کردند.

این قطعنامه با ۲۵ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۷ ممتنع به تصویب آژانس رسیده است. روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند.

میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در آژانس با تاکید بر اینکه آژانس و ایران باید بدون فوت وقت مشکلاتشان را حل کنند، گفت روسیه این قطعنامه را «غیرسازنده» می داند.

سفیر روسیه در آژانس قطعنامه علیه ایران را غیرسازنده خوانده است

عمده‌ترین مشکل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خودداری تهران از صدور مجوز برای کارشناسان آژانس به‌منظور بازدید از دو سایت با فعالیت‌هایی است که «مشکوک» اعلام شده است. این موضوع بر تنش‌ها میان تهران و جامعه بین‌الملل در کنار موضوع افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران افزوده است.

قطعنامه تازه پس از آن به رای عمومی گذاشته شد که چین اعلام کرد با آن مخالف است. تصویب این قطعنامه اکنون فشار را بر ایران بالا می برد تا مجوز ورود بازرسان را صادر کند.

رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دوشنبه گذشته نیز در آغاز نشست چهار روزه شورای حکام گفته بود که ایران بیش از چهار ماه است که از دسترسی این نهاد به دو مکان خودداری کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: درباره ابهام‌های آژانس شفافیت وجود ندارد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از تصویب این قطعنامه در وبسایت خود تاکید کرده است که پس از دو گزارش رافائل گروسی، دبیرکل آژانس در ماه‌های مارس و ژوئن برای صحت اعلامیه‌های ایران طبق توافق‌های پادمانی و پروتکل الحاقی از جمله جلوگیری از دسترسی به دو مکان خاص این قطعنامه تصویب شد.

این نهاد تاکید کرده است در ارتباط با سوال‌ها و ابهام‌های آژانس در زمینه فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای ایران کمبود شفافیت وجود دارد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز در برجام رسید

رافائل گروسی: برای طرح مسائل مهم به تهران سفر می‌کنم

روحانی: اگر از برجام خارج می‌شدیم آمریکا بی‌هزینه به ما خیانت کرده بود