Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا: ایران بدون تاخیر تعهدات برجامی را به طور کامل اجرا کند

پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا
پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا حمایت خود را از تلاش برای حل اختلاف‌ها در چهارچوب توافق هسته‌ای با ایران و استفاده از ساز و کار حل اختلاف اعلام کرده است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه شنبه ضمن تاکید بر اهمیت برجام برای امنیت جهانی از ایران خواست تا «بدون تاخیر» این توافق هسته ای را «به طور کامل» اجرا کند. 

بیانیه اتحادیه اروپا در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر شده که در آن آمده است ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا به هشت برابر حد مجاز در برجام رسیده است. اتحادیه اروپا ذخیره کنونی ۱۵۷۱.۶ کیلوگرمی اورانیوم غنی شده ایران را «خروج هشدارآمیز» تهران از حد و حدود مجاز در برجام ارزیابی کرده است. 

اتحادیه اروپا همچنین حمایت خود را از تلاش برای حل اختلاف ها در چهارچوب توافق هسته ای با ایران و استفاده از ساز و کار حل اختلاف اعلام کرده است. در ابتدای بیانیه اتحادیه اروپا از خروج آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم ها علیه ایران ابراز تاسف شده است.

در این بیانیه همچنین از تلاش «بی طرفانه» و «حرفه ای» آژانس بین المللی انرژی اتمی و دبیرکل این نهاد برای بررسی و نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران قدردانی شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است که ایران هم اکنون به غنی سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵  درصد ادامه می دهد. این در حالی است که ایران بنا به برجام اجازه غنی سازی اورانیوم با غلظت بیش از ۳.۶۷ درصد را ندارد. در این گزارش همچنین آمده است که ایران اجازه بازدید از «دو سایت قدیمی» فعالیت های هسته ای را به این نهاد نداده است. 

آژانس بین المللی انرژی اتمی علاوه بر این گزارش کرده است که ذخایر آب سنگین ایران از حد تعیین شده در برجام فراتر رفته است. 

بریتانیا، فرانسه و آلمان که از طرف های امضاءکننده برجام محسوب می شوند نیز روز سه شنبه در بیانیه ای از ایران خواسته بودند که بدون تاخیر بیشتر اجرای تمامی تعهدات هسته ای خود طبق برجام را از سر بگیرد. تروئيکای اروپا ضمن حمایت از توافق هسته ای با ایران بر پایبندی خود به ادامه تلاش ها برای حفظ و اجرای برجام تاکید کرده بودند.  

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) خروج کشورش از توافق هسته ای با ایران را اعلام کرد. واشنگتن چند ماه بعد با وضع دوباره تحریم های هسته ای، اقتصاد ایران را تحت فشار گذاشت. این در حالی است که ایالات متحده به همراه آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه یکی از امضاءکنندگان توافق هسته ای با تهران بود. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام در اعتراض به عدم پایبندی طرف های اروپایی برجام به تعهدات شان، روند کاهش سطح پایبندی خود به توافق وین را آغاز کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و مکانیسم ماشه؛ اعضای کمیسیون مشترک بار دیگر بر حفظ برجام تاکید کردند

جو بایدن در دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام: وعده توافق بهتر محقق نشد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»