احتمال بازگشت «سریع» آمریکا به برجام

President-elect Joe Biden
President-elect Joe Biden Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نگار مرتضوی تحلیلگر سیاسی نزدیک به حزب دموکرات آمریکا معتقد است دولت جو بایدن در اولین زمان ممکن به برجام بازخواهد گشت.

آگهی

آیا آمریکا تحت ریاست جمهوری جو بایدن به برجام بازخواهد گشت و تحریم‌هایی که دولت دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده برداشته خواهند شد؟ نگار مرتضوی تحلیلگر سیاسی نزدیک به حزب دموکرات آمریکا معتقد است دولت جو بایدن در اولین زمان ممکن به برجام بازخواهد گشت.

خانم مرتضوی در پاسخ به این سوال که چقدر طول می‌کشد تا برخی تحریم‌‌ها برداشته شود توضیح می‌دهد: «پروسه دو طرفه هست اما تخلفات ایران قابل بازگشت است و این باعث می‌شود جو بایدن بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به برجام بازگردد. این زمان شاید تنها چند هفته طول بکشد.»

به این شکل که ایران به اصلاح روند تخلفات تهعد داده و آمریکا هم متعهد خواهد شد تا به برجام برگردد و جو بایدن با فرمان ریاست جمهوری تحریم‌های مرتبط به برجام را برطرف خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود دولت ترامپ می‌خواهد سیلی از تحریم‌ها را به سمت ایران روانه کند، دولت بایدن با این مشکل چه خواهد کرد؟ می گوید:«دولت ترامپ می‌خواهد با هوشمندی با تحریم‌های جدید کاربازگشت به برجام را برای جو بایدن سخت کند. اگر تحریم‌ها مرتبط با برجام باشد جو بایدن می‌تواند با یک امضا آنها را تعلیق کند اما در باقی موارد کار سخت خواهد بود.»

نگار مرتضوی درباره اینکه برخی مانند کامالا هریس، معاون جو بایدن می‌خواهند ایران برنامه موشکی خود را متوقف کند تا دوباره آمریکا به برجام بازگردد معتقد است:« جو بایدن قصد ندارد در ابتدای کار چنین کاری کند البته که مواردی مانند برنامه موشکی ایران هم از دغدغه‌های دولت وی خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست تروئیکا در برلین؛ اروپا به توافق با ایران پس از انتقال قدرت در آمریکا امیدوار است

«ایران از تصمیم هر رئیس جمهوری در آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال خواهد کرد»

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه