«ایران از تصمیم هر رئیس جمهوری در آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال خواهد کرد»

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سخنگوی دولت ایران گفت که آمریکا باید هم‌زمان با بازگشت به توافق برجام آماده پاسخگویی به خسارت هایی باشد که از خروج از برجام به مردم ایران تحمیل کرده است. همچنین به گفته آقای ربیعی آمریکا باید تعهد دهد که «این قبیل کارشکنی‌ها» را تکرار نکند.

ایران روز سه شنبه اعلام کرد که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۳ نوامبر از بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ استقبال خواهد کرد به شرط آنکه «تضمین کند» دیگر از این توافق خارج نخواهد شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار یک روزنامه اسپانیایی گفت که برای ایران فرق نمی‌کند کدام رئیس جمهور آمریکا تصمیم به بازگشت به برجام بگیرد. آقای ربیعی در عین حال گفت که ایران از چنین تصمیمی توسط هر رئیس جمهوری در آمریکا استقبال خواهد کرد.

با این حال سخنگوی دولت ایران گفت که آمریکا باید هم‌زمان با بازگشت به توافق برجام آماده پاسخگویی به خسارت‌هایی باشد که از خروج از برجام به مردم ایران تحمیل کرده است. همچنین به گفته آقای ربیعی آمریکا باید تعهد دهد که «این قبیل کارشکنی‌ها» را تکرار نکند.

تنش‌ها میان واشنگتن و تهران در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و با خروج این کشور از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم های یک‌جانبه علیه ایران افزایش یافته است.

جو بایدن، رقیب آقای ترامپ که در نظرسنجی‌ها پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ است، از اصل گفتگوهای دیپلماتیک با ایران دفاع کرده است.

در هر حال ایران با وجود طرح برخی اتهام‌ها مبنی بر تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا، اعلام کرده است که برای تهران دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا تفاوتی ندارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تحریم‌های آمریکا علیه ایران