Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تبادل دو زندانی بین آمریکا و ایران؛ سلیمانی آزاد شد

آزادی مسعود سلیمانی، محقق ایرانی دربند در آمریکا
آزادی مسعود سلیمانی، محقق ایرانی دربند در آمریکا Copyright خبرگزاری ایرنا
Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس این تبادل زندانی که نقش میانجی‌های دو طرف را در آن نمی توان نادیده گرفت ژیو وانگ،‌ شهروند آمریکایی محبوس در ایران نیز قرار است تا ساعاتی دیگر به آمریکا بازگردانده شود.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه با انتشار توئیتی از آزادی مسعود سلیمانی،‌ پژوهشگر ایرانی در بند در آمریکا خبر داد و با تشکر از طرف‌هایی که برای آزادی وی همکاری کردند به نوعی به تبادل زندانیان با آمریکا اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این پیام ضمن تشکر از دولت سوئیس، کشوری که حفاظت از منافع آمریکا در ایران را برعهده دارد همچنین از آزادی ژیائو وانگ، محقق و دانشجوی دوره دکتری تاریخ دانشگاه پرینستون آمریکا از زندان‌های ایران خبر داده است.

در پیام توییری وزیر امور خارجه ایران آمده است: «خوشحالم که پروفسور مسعود سلیمانی و آقای ژیو وانگ به زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند. از همه آنهایی که در این راه تلاش کردند به ویژه از دولت سوئیس بسیار تشکر می‌کنم.»

خبرگزاری ایرنا نیز نقل از اداره کل اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران از آزادی دکتر مسعود سلیمانی، ‌استاد دانشگاه‌های ایران خبر داده و آزادی وی را حاصل تلاش‌‌ها و پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی ایران، همکاری نهادهای امنیتی و قضایی و ماحصل یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس دانسته است.

در این گزارش آمده است که مسعود سلیمانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا در ایالات متحده آمریکا بازداشت شده بود پس از یکسال حبس آزاد و تحویل مقامات ایران در زوریخ شده و تا ساعات آینده وارد ایران می‌‌شود.

از سوی دیگر بر اساس این تبادل زندانی که نقش میانجی‌های دو طرف را در آن نمی توان نادیده گرفت ژیائو وانگ،‌ شهروند آمریکایی محبوس در ایران نیز قرار است تا ساعاتی دیگر به آمریکا بازگردانده شود.

Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved
همسر ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی که در ایران بازداشت شده بودCopyright 2018 The Associated Press. All rights reservedMatt Rourke

این فرد که برای بازگشت به خانه و ملحق شدن به خانواده‌اش تحویل مقامات سوئیس شده است پیشتر به اتهام جاسوسی در ایران دستیگر و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بود.

مسعود سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس است که به گزارش منابع ایرانی در رشته خون شناسی و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند. وی سال گذشته با ویزای تحقیقاتی وارد فرودگاه شیکاگو آمریکا شد اما در بدو ورود بازداشت و به زندان منتقل شد.

گفتنی است که وزیر امور خارجه ایران سپتامبر گذشته به صورت تلویحی معاوضه مسعود سلیمانی، دانشمند بازداشت شده ایرانی در آمریکا با ژیائو وانگ، محقق آمریکایی-چینی که در ایران زندانی بود را به مقامات آمریکایی پیشنهاد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی شهروند آمریکایی؛ ظریف مبادله زندانی با ایالات متحده را تایید کرد

پیشنهاد مبادله همه زندانیان؛ ظریف می‌گوید توپ در زمین آمریکاست

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند