پاریس بازداشت یک شهروند فرانسوی در ایران را تایید کرد

وزارت خارجه فرانسه
وزارت خارجه فرانسه Copyright ویکی‌مدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه فیگارو نیز پیش‌ این بدون ارائه جزئیات اعلام کرده بود یک شهروند فرانسوی در منطقه‌ای بیابانی در ایران هنگام کار با پهپاد دستگیر شده است.

آگهی

وزارت خارجه فرانسه چهارشنبه شب برای اولین بار رسما تایید کرد که یک شهروند این کشور مدت‌هاست در ایران در بازداشت به سر می‌برد.

بیانیه پاریس در این خصوص ساعاتی پس از آن منتشر شد که وکیل ایرانی فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی-فرانسوی محبوس در ایران از بازداشت یک گردشگر فرانسوی در تهران خبر داده بود.

این بیانیه همچنین در حالی منتشر شد که ساعاتی پیش از آن ژان ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی کرد اما کوچکترین اشاره‌ای به مساله بازداشت شهروند کشورش در ایران نکرده بود.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از تایید بازداشت شهروند فرانسوی توسط وزارت خارجه فرانسه خبر داده و تصریح کرده که فرد یاد شده ماه مه سال گذشته میلادی دستگیر شده و بدون هیچ توضیحی تا کنون در بازداشت بوده است.

این خبرگزاری به نقل از نشریه فرانسوی لو پوان تاکید کرده که این مسئاه پس از بازداشت فریبا عادلخواه می‌‌تواند به موضوع تنش‌آفرین دیگری میان تهران و پاریس تبدیل شود.

وزارت امور خارجه فرانسه ضمن تایید دیرهنگام خبر بازداشت شهروند این کشور در ایران تاکید کرده که سرویس‌های این وزارتخانه در تهران و پاریس با دقت وضعیت این شهروند فرانسوی را زیر نظر ندارند.

در این بیانیه تصریح شده که شهروند فرانسوی بازداشت شده در تهران از حمایت کنسولی پیش‌بینی شده در کنوانسیون ۲۴ آوریل ۱۹۶۳ وین برخوردار است؛ رویه‌ای که امکان بررسی شرایط بازداشت، کنترل وضعیت سلامت و نیز دسترسی هر تبعه خارجی زندانی در خارج کشور به وکیل را فراهم می کند.

وزارت امور خارجه فرانسه بدون ارائه توضیحات بیشتر در خصوص شرایط دستگیری و بازداشت فرد یاد شده تاکید می‌کند: «بر این اساس و برغم شرایط بهداشتی موجود، ملاقات‌های کنسولی با وی انجام شده و سفارت ما در تهران مدام با وی و خانواده او در تماس بوده است.»

خبرگزاری فرانسه با اشاره به گزارش نشریه لوپوان در این خصوص اعلام کرده که شهروند بازداشت شده یک جهانگرد ۳۵ ساله است که توسط نیروهای امنیتی ایران در نزدیکی ترکمنستان دستگیر شده است.

به نوشته این هفته نامه فرانسوی، فرد یاد شده که به منظور گردشگری و آشنایی با نقاط مختلف به ایران سفر کرده بود بنا به دلایلی اعلام نشده دستگیر و در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی شده است.

روزنامه فیگارو نیز پیش‌ این بدون ارائه جزئیاتی بیشتر اعلام کرده بود یک شهروند فرانسوی در منطقه‌ای بیابانی در ایران هنگام کار با پهپاد دستگیر شده است.

سعید دهقان، وکیل فریبا عادلخواه روز چهارشنبه در حساب توئیتری از بازداشت یک شهروند فرانسوی به نام بنجامین خبر داد و مدعی شد که این گردشگر جوان حدود ۹ ماه است به صورت غیرقانونی تحت بازداشت قرار دارد و با اتهامات ضد و نقیض روبرو است.

یکی از نزدیکان شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران به هفته نامه لوپوئن گفته است که مقامات فرانسوی کوچکترین توضیحی در خصوص بازداشت وی ارائه نداده‌اند.

به گفته منبع یاد شده شهروند فرانسوی در سلامت کامل به سر می‌برد و در سه نوبت با خانواده‌اش به صورت تلفنی گفتگو کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکیل مرد فرانسوی زندانی در مشهد به یورونیوز: به پرونده دسترسی نداشتیم

ظریف: ایران آماده مبادله همه زندانیان با آمریکا است

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان