Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فریبا عادلخواه از زندان خارج شد

فریبا عادلخواه
فریبا عادلخواه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل فریبا عادلخواه با اشاره به این نکته که هنوز تاریخی برای بازگشت وی به زندان مشخص نشده، ابراز امیدواری کرد که این آزادی موقت به آزادی قطعی تبدیل شود.

آگهی

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی- فرانسوی که از ژوئن سال ۲۰۱۹ در ایران زندانی است به صورت موقت و با پابند الکترونیکی از زندان خارج شد.

سعید دهقان، وکیل خانم عادلخواه روز شنبه با تایید این مطلب به خبرگزاری فرانسه گفت که این پژوهشگر و متخصص مردم‌شناسی اجازه یافت تا به صورت موقت از زندان خارج شود.

به گفته این وکیل دادگستری، فریبا عادلخواه با دریافت مرخصی مدتی را که مشخص نشده با پابند الکترونیکی نزد خانواده سپری خواهد کرد.

آقای دهقان به فرانس پرس گفته است که هنوز تاریخی برای بازگشت خانم عادلخواه به زندان مشخص نشده و ابراز امیدواری کرده که این آزادی موقت به آزادی قطعی تبدیل شود.

وکیل فریبا عادلخواه همچنین در توییتی نوشت: «البته او هم باید مثل رولان مارشال بطور کامل آزاد شود. ضمنا اگر این درک مشترک با مقامات قضایی ایجاد می‌شد که مرخصی یک "حق" است نه "امتیاز"، الان بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان مدنی در این وضع بحرانی کرونا در مرخصی بودند».

«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اقدام تبلیغی علیه نظام» دو اتهامی است که دادگاه انقلاب بر اساس آن برای وی شش سال حکم زندان صادر کرده است. از این میزان مجازات پنج سال قابل اجرا است.

امانوئل ماکرون پیش‌تر در سالروز بازداشت فریبا عادلخواه دستگیری و به زندان افتادن وی را غیرقابل قبول توصیف کرده و خطاب به مقام‌های ایران نوشته بود: «عدالت حکم می‌کند که هموطن ما فورا آزاد شود.»

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز ضمن محکوم کردن بازداشت خانم عادلخواه و صدور حکم شش سال زندان برای وی، باقی ماندن این پژوهشگر دو تابعتی ایرانی - فرانسوی در حبس را لطمه‌ای بر روابط و حسن اعتماد میان دو کشور دانسته و تاکید کرد که ادامه این وضعیت بر روابط دوجانبه ایران و فرانسه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رولان مارشال، دوست و همکار دانشگاهی فریبا عادلخواه که وی نیز در ایران زندانی بود پس از تحمل ٩ ماه حبس، سر انجام ابتدای سال جاری در پی تبادل زندانی با فرانسه آزاد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فریبا عادلخواه برای مرخصی ۵ روزه از زندان خارج شد

بیانیه دولت فرانسه در سالگرد بازداشت فریبا عادلخواه: شرایط فعلی فقط به ضرر روابط تهران و پاریس است

نشانه مثبت از احتمال آزادی فریبا عادلخواه؛ وکیل محقق دو تابعیتی جلسه دادگاه را «رضایت‌آمیز» خواند