فریبا عادلخواه از زندان خارج شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فریبا عادلخواه
فریبا عادلخواه   -   کپی رایت  AP Photo

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی- فرانسوی که از ژوئن سال ۲۰۱۹ در ایران زندانی است به صورت موقت و با پابند الکترونیکی از زندان خارج شد.

سعید دهقان، وکیل خانم عادلخواه روز شنبه با تایید این مطلب به خبرگزاری فرانسه گفت که این پژوهشگر و متخصص مردم‌شناسی اجازه یافت تا به صورت موقت از زندان خارج شود.

به گفته این وکیل دادگستری، فریبا عادلخواه با دریافت مرخصی مدتی را که مشخص نشده با پابند الکترونیکی نزد خانواده سپری خواهد کرد.

آقای دهقان به فرانس پرس گفته است که هنوز تاریخی برای بازگشت خانم عادلخواه به زندان مشخص نشده و ابراز امیدواری کرده که این آزادی موقت به آزادی قطعی تبدیل شود.

وکیل فریبا عادلخواه همچنین در توییتی نوشت: «البته او هم باید مثل رولان مارشال بطور کامل آزاد شود. ضمنا اگر این درک مشترک با مقامات قضایی ایجاد می‌شد که مرخصی یک "حق" است نه "امتیاز"، الان بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان مدنی در این وضع بحرانی کرونا در مرخصی بودند».

«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اقدام تبلیغی علیه نظام» دو اتهامی است که دادگاه انقلاب بر اساس آن برای وی شش سال حکم زندان صادر کرده است. از این میزان مجازات پنج سال قابل اجرا است.

امانوئل ماکرون پیش‌تر در سالروز بازداشت فریبا عادلخواه دستگیری و به زندان افتادن وی را غیرقابل قبول توصیف کرده و خطاب به مقام‌های ایران نوشته بود: «عدالت حکم می‌کند که هموطن ما فورا آزاد شود.»

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز ضمن محکوم کردن بازداشت خانم عادلخواه و صدور حکم شش سال زندان برای وی، باقی ماندن این پژوهشگر دو تابعتی ایرانی - فرانسوی در حبس را لطمه‌ای بر روابط و حسن اعتماد میان دو کشور دانسته و تاکید کرد که ادامه این وضعیت بر روابط دوجانبه ایران و فرانسه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

رولان مارشال، دوست و همکار دانشگاهی فریبا عادلخواه که وی نیز در ایران زندانی بود پس از تحمل ٩ ماه حبس، سر انجام ابتدای سال جاری در پی تبادل زندانی با فرانسه آزاد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید