فریبا عادل‌خواه به ۵ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فریبا عادل‌خواه به ۵ سال زندان محکوم شد
کپی رایت  MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / SCIENCES PO / THOMAS ARRIVE

سعید دهقان، وکیل فریباه عادل‌خواه که یکی از پژوهشگران ایرانی-فرانسوی زندانی در ایران است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از محکومیت موکلش به ۵ سال زندان به اتهام «تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» خبر داد.

به گفتۀ او خانم عادل‌خواه همچنین به یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است اما از ۲ حکم صادر شده، مجازات طولانی‌تر که ۵ سال زندان است اعمال خواهد شد.

خانم عادل‌خواه سال گذشته خورشیدی از اتهام جاسوسی تبرئه شده بود.

فریبا عادلخواه، استاد ۶۱ ساله دانشگاه‌های پاریس، دارای دکترای «مردم‌شناسی اجتماعی و قوم‌شناسی» از فرانسه است و تا پیش از بازداشت در موسسه مطالعات سیاسی پاریس مشغول فعالیت بوده است.

خانم عادل‌خواه از خرداد ١٣٩٨ پس از سفر به ایران زندانی است. گفته می‌شود که او در جریان سفرهایش به ایران، بارها به قم سفر کرده و مشغول تحقیق درباره حوزه علمیه قم بوده است.

خانم عادلخواه تا کنون دست‌کم ۱ بار در زندان دست به اعتصاب غذا زده است که به گفته وکیلش باعث شده به کلیه‌های او آسیب وارد شود. این نگرانی وجود دارد که با شیوع کرونا، بار دیگر سلامت او در زندان به خطر بیفتد.

ایران رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی فریبا عادل‌خواه را نیز که برای پیگیری وضعیت او به ایران سفر کرده بود، بازداشت کرد اما او درنهایت حدود دو ماه پیش در جریان تبادل زندانی بین ایران و فرانسه آزاد شد.

پیش از این امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آن هیدالگو، شهردار پاریس خواهان آزادی این دو شده بودند.