درخواست فرانسه از ایران: به فریبا عادلخواه دسترسی کنسولی داشته باشیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخواست فرانسه از ایران: به فریبا عادلخواه دسترسی کنسولی داشته باشیم

دولت فرانسه روز دوشنبه تائید کرد که فریبا عادلخواه، پژوهشگر دوتابعیتی در ایران بازداشت شده است.

وزارت خارجه فرانسه بدون اشاره به زمان بازداشت فریبا عادلخواه شهروند ایرانی-فرانسوی خواستار فراهم شدن زمینه ملاقات با او شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز یکشنبه در پاسخ به پرسشی در مورد بازداشت فریبا عادلخواه گفته بود: «اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی دانم چه کسی و به چه دلیلی وی را بازداشت کرده است.»

برخی رسانه های فارسی زبان خارج از ایران زمان بازداشت فریبا عادلخواه را روز ۱۷ خرداد عنوان کرده اند. بنا به گزارش این رسانه ها این پژوهشگر موسسه علوم سیاسی پاریس از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده است.

بنا به اعلام وزارت خارجه فرانسه تهران تاکنون پاسخ مثبتی به درخواست پاریس برای دریافت اطلاعات در مورد وضعیت و شرایط بازداشت فریبا عادلخواه و دسترسی کنسولی به او نداده است. همزمان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت که کشورش هنوز هیچ توضیح معتبری درباره بازداشت خانم عادلخواه از ایران دریافت نکرده است.

بخش مطبوعاتی سفارت ایران در فرانسه شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حداکثر تلاش خود را از طریق منابع ذی صلاح برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره وضعیت این پژوهشگر ایرانی-فرانسوی به کار خواهد بست. در این بیانیه آمده است که سفارت جمهوری اسلامی «هم در این باره اخبار را شنیده است.»

فریبا عادلخواه، ۶۰ ساله، پژوهشگر مرکز تحقیقات بین المللی موسسه علوم سیاسی است و مدرک دکترای خود را از دانشکده عالی مطالعات اجتماعی پاریس دریافت کرده است.

ایران طی سال های گذشته به دفعات شماری از شهروندان دو تابعیتی خود را بازداشت کرده است. از جمله بازداشت شدگان می توان به نازنین زاغری، هما هودفر، سیامک نمازی و غلامرضا شاهینی اشاره کرد.