وکیل مرد فرانسوی زندانی در مشهد به یورونیوز: به پرونده دسترسی نداشتیم

بنژامن (بنجامین) بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران
بنژامن (بنجامین) بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران Copyright توییتر سعید دهقان، وکیل بنژامن بریر
Copyright توییتر سعید دهقان، وکیل بنژامن بریر
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سلول او کوچک است و تعداد زیادی زندانی در آن هستند، به طوری که حتی کتاب خواندن برایش دشوار است. او مجاز است روزانه دو تا سه بار بیرون برود. مشخص است که فاقد حریم خصوصی است. او کاملاً درمانده است و نمی‌داند چه اتفاقی برایش می‌افتد.»

آگهی

سعید دهقان، یکی از سه وکیل بنژامن (بنجامین) بریر، شهروند فرانسوی که از حدود ۱۰ ماه پیش تاکنون در ایران زندانی است، می‌گوید بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اجازه دسترسی به این پرونده را به وکلا نداده و تیم وکالت تنها در نخستین جلسه تفهیم اتهام از کلیات آن مطلع شده است.

این وکیل در گفتگویی تلفنی با خبرنگار یورونیوز خاطرنشان کرد: «متأسفانه در تمام ماه‌های گذشته من و همکارانم که وکلای بنژامن هستیم، دسترسی به پرونده نداشتیم. ما فقط در هنگام دو جلسه هفته پیش و این هفته از کلیاتی که مربوط به اتهام می‌شد مطلع شدیم.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

او این موضوع را مربوط به قوانین ایران ذکر کرده و چنین توضیح می‌دهد: «متأسفانه در قانون ایران اختیاری به بازپرس داده شده که بتواند در برخی پرونده‌های به تعبیر آقایان "امنیتی" و به تعبیر ما "سیاسی، عقیدتی یا حقوق بشری"، قرار عدم دسترسی به پرونده را صادر کند. این قرار با حکم تفاوت دارد و نوعی تصمیم اولیه است که اعتراض به آن معمولا راه به جایی نمی‌برد. این قرار دسترسی وکیل به پرونده را بسیار محدود کرده یا به صفر می‌رساند.»

بنژامن بریر ۳۵ ساله در خردادماه گذشته هنگامی که با خودرو کاروان خود از مرز ترکمنستان وارد ایران شده بود، در یک منطقه بیابانی به ظن جاسوسی بازداشت شد. او اکنون با دو اتهام «جاسوسی» به دلیل عکس‌برداری از «مناطق ممنوعه» و نیز «تبلیغ علیه نظام» در زندان وکیل‌آباد مشهد در زندان به سر می‌برد. اتهام دوم علیه این شهروند فرانسوی به دلیل جمله‌ای مطرح شده که او در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده و پرسیده چرا حجاب در ایران اجباری و در کشورهای دیگر اختیاری است.

سعید دهقان که عضو اتحادیه بین‌المللی وکلاست و معمولا وکالت پرونده‌های اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها را بر عهده می‌گیرد، درباره دو جلسه برگزار شده از هفته پیش تاکنون می‌گوید: «هفته پیش جلسه تفهیم اتهام در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برگزار و طی آن دو اتهام "جاسوسی" و "تبلیغ علیه نظام" تفهیم شد.»

دهقان با رد اتهام جاسوسی می‌گوید: «حدود و ثغور منطقه ممنوعه باید دقیقا مشخص باشد. منطقه‌ای که موکل من در آن بازداشت شده، حتی برای ورود شهروند ایرانی هم علامت و مشخصه ممنوع بودن نداشته است.»

وی که پیش از این گفته بود بنژامن بریر با یک دستگاه «هلی‌کم» یا «هلی‌شات» معمولی عکس گرفته، در عین حال می‌گوید دوربین در توقیف است و عکسی برای راستی‌آزمایی اتهام به وکلا نشان داده نشده است. به گفته او تنها عکس‌های نشان داده شده، مربوط به مناظر طبیعت بوده است.

سعید دهقان در مورد جلسه دوم که روز یکشنبه برگزار شد، می‌گوید: «اتهام دوم یعنی تبلیغ علیه نظام در جلسه اول طرح شده بود، اما در جلسه دوم هم مطرح شد و ما آخرین دفاع کتبی و شفاهی خود را ارائه دادیم. ما نه خیلی امیدوار هستیم نه خیلی ناامید، اما به ما گفته شده است که ظرف کمتر از ۵ روز پاسخ خواهند داد.»

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به پرسش کتبی خبرنگار یورونیوز فارسی در مورد این پرونده، ضمن تأیید خبر ارائه آخرین دفاعیه تبعه فرانسوی در دادسرای انقلاب و عمومی مشهد اعلام کرد: «ما از زمان بازداشت هموطن‌مان، به دقت پیگیر وضعیت او بوده‌ایم. او بر اساس کنوانسیون وین، از حمایت کنسولی برخوردار بوده و سفارت ما در تهران به طور مرتب با او در تماس است.»

«بنژامن در زمان اشتباه در مکان اشتباه بود»

بلاندین بریر، خواهر بنژامن در مصاحبه با رسانه‌های فرانسوی گفت که برادرش جرمی مرتکب نشده و تنها «در زمان نامناسب، در مکان نامناسب» بوده است.

او به شبکه رادیویی فرانس‌انفو گفت بنژامن سفر طولانی خود را در سال ۲۰۱۸ با یک خودرو ون که خودش آن را به یک خودرو کاروان با امکانات لازم تغییر داده بود، آغاز کرد. به گفته خواهر بنژامن، این گردشگر سفر خود را از اسکاندیناوی آغاز کرده و در ادامه به ایران رسیده است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

بلاندین بریر گفته است: «من و برادرم خیلی به هم نزدیکیم و به طور معمول، مرتبا با هم در تماس هستیم. او از اتفاقاتی که برایش می‌افتاد برایم می‌گفت، اما یک شب خبری از او نشد. من می‌دانستم که اگر ۴۸ ساعت از او خبری نشد، باید نگرانش بشوم.»

او پس از آن، ماجرای گم شدن برادرش را به اطلاع سفارت فرانسه در ایران رساند و بعدتر از طریق سفارت از بازداشت او به دلیل «جاسوسی» باخبر شد. خانم بریر گفته است که دستگاه همراه برادرش تنها برای عکس‌برداری از مناظر و ثبت خاطرات سفرش بوده و نه برای عکاسی از مناطق «حساس».

«شرایط بنژامن در زندان مناسب نیست»

بلاندین بریر که هم اکنون از طریق کنسولگری فرانسه در ایران با بنژامن در تماس است، از شرایط بازداشت برادرش در زندان وکیل‌آباد مشهد نیز ابراز نارضایتی کرد.

او در این زمینه گفت: «سلول او کوچک است و تعداد زیادی زندانی در آن هستند، به طوری که حتی کتاب خواندن برایش دشوار است. او مجاز است روزانه دو تا سه بار بیرون برود. مشخص است که فاقد حریم خصوصی است، اما بعدازظهرها مختصری امکان هواخوری و پیاده‌روی در آفتاب را دارد. او کاملاً درمانده است و نمی‌داند چه اتفاقی برایش می‌افتد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس بازداشت یک شهروند فرانسوی در ایران را تایید کرد

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟