Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

امضای توافق صلح اسرائیل، بحرین و امارات؛ «شاهد ظهور یک خاورمیانه جدید هستیم»

وزیران خارجه امارات عربی متحده و بحرین به همراه نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید
وزیران خارجه امارات عربی متحده و بحرین به همراه نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیر امضای این تفاهم‌نامه یک «نقطه عطف تاریخی» دانست و گفت که امارات و بحرین «پرچمدار پایان درگیری در خاورمیانه» هستند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه همزمان با امضای تفاهم‌نامه میان اسرائیل و دو کشور امارات عربی متحده و بحرین گفت که مردم جهان شاهد «ظهور یک خاورمیانه جدید» هستند.

آقای ترامپ این سخنان را در حالی بیان کرد که وزیران خارجه بحرین، امارات عربی متحده و نخست وزیر اسرائیل برای امضای تفاهم‌نامه صلح در کاخ سفید حاضر شده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا در این مراسم بدون نام بردن از کشوری گفت که به‌زودی «۵ یا ۶ کشور عربی دیگر» با اسرائیل «صلح» خواهند کرد. آقای ترامپ ابراز امیدواری کرد در خاورمیانه اتفاق های خوبی رخ دهد.

آقای ترامپ در ادامه از همه افرادی که برای عادی سازی روابط اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین تلاش کرده اند، تشکر کرد. وزیر خارجه امارات متحده عربی نیز ابتکار صلح با اسرائیل را بدون دونالد ترامپ و تیم او غیرممکن دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز امضای این تفاهم‌نامه را یک «نقطه عطف تاریخی» دانست و گفت که امارات و بحرین «پرچمدار پایان درگیری در خاورمیانه» هستند.

AP Photo
وزرای خارجه بحرین و امارات به همراه نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکاAP Photo

شلیک سه راکت به اسرائیل

هم‌زمان با مراسم امضای این تفاهم نامه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که عصر سه شنبه سه راکت از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است. مخالفان توافق عادی سازی روابط میان اسرائیل و دو کشور امارات عربی متحده و بحرین نیز در خیابان های اطراف کاخ سفید تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم های فلسطین، شعارهایی در مخالفت با این توافق سر دادند.

با این حال آقای نتانیاهو معتقد است که این تفاهم نامه در نهایت به مناقشه اعراب و اسرائیل پایان می‌دهد.

صدها دیپلمات و مقام های آمریکایی و غیر آمریکایی در مراسم امضای تفاهم نامه میان اسرائیل و دو کشور امارات عربی متحده و بحرین حاضر بودند.

تشکر از ترامپ به خاطر ایستادن مقابل ایران

در جریان امضای این تفاهم نامه چندین بار نام ایران مطرح شد. ایران در روزهای گذشته مخالفت خود را با امضای این تفاهم نامه اعلام کرده بود.

از همین رو آقای نتانیاهو از دونالد ترامپ به خاطر «ایستادن در کنار ملت اسرائیل و مقابل مستبدان رژیم ایران» تشکر کرد. رئیس جمهور آمریکا نیز از احتمال مذاکره با ایران در ماه های آینده خبر داد.

Alex Brandon/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
وزیران خارجه امارات عربی متحده و بحرین به همراه نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفیدAlex Brandon/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات پنهان عربستان، اسرائیل و مصر؛ آمریکا میانجی‌‌گری کرده است

وزیر امور خارجه اسرائيل برای دیدار با مقام‌های بحرینی وارد منامه شد

گسترش روابط اسرائیل با اعراب؛ با فرمان ترامپ سودان پس از ۲۷ سال از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج شد