Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«ایران برای گرفتن ‌انتقام قاسم سلیمانی، سفیر آمریکا را زیر نظر گرفته»

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرچه کارشناسان هنوز دلیل انتخاب وی از سوی ایران را به‌روشنی نمی‌دانند اما رابطهٔ نزدیک او و ترامپ ممکن است عامل این انتخاب بوده باشد.

آگهی

گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده مدعی است که ایران، به‌ انتقام کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس در نظر دارد لانا مارکس، سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را بکشد.

نشریهٔ پلیتیکو به نقل از مقامات امنیتی ایالات متحده نوشت: «ایران از ماه ژانویه خانم مارکس را زیر نظر گرفته است.» دستگاه‌های امنیتی آمریکا از بهار امسال آگاه شده بودند که خطری در کمین وی است اما مدعی هستند که این «تهدیدها» در هفته‌های اخیر مشخص‌تر شده است.

همین منابع همچنین گفته‌اند که سفارت ایران در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی در طرح نقشه علیه لانا مارکس دخیل است. منابع امنیتی آمریکا خطر موجود را به سفیر این کشور گوشزد کرده‌اند.

کارشناسان هنوز دلیل انتخاب وی از سوی ایران را به‌روشنی نمی‌دانند، گرچه رابطهٔ نزدیک او و دونالد ترامپ ممکن است عامل این انتخاب بوده باشد. از سوی دیگر کارشناسان امنیتی می‌گویند که شبکهٔ عملیاتی گستردهٔ ایران در شمال آفریقا هم می‌تواند دلیل دیگر این تصمیم بوده باشد.

خانم مارکس طراح کیف‌زنانه و عضو باشگاه مارالاگوی دونالد ترامپ بوده و بیش از دو دهه است که با رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده آشنایی دارد.

آسیوشیتد پرس
لانا مارکس، سفیر ایالات متحدهآسیوشیتد پرس

خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ به دستور مستقیم دونالد ترامپ، هنگام خروج از فرودگاه بغداد، مورد حملهٔ پهپادهای ایالات‌متحده قرار گرفت. در این حمله وی و همراهانش جان باختند.

مقامات ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کردند که از ایالات متحده «انتقام سختی» خواهند گرفت. چند روز بعد ایران پایگاه عین‌الاسد، محل استقرار شماری از نیروهای آمریکایی در عراق را موشک‌باران کرد و آمریکا اعلام کرد که در اثر این حمله شماری از سربازان و کارکنان آمریکایی این پایگاه دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند.

دونالد ترامپ بعدها از دستور خود برای کشتن فرماندهٔ سپاه قدس ایران دفاع کرد و او را «خطری قریب‌الوقوع» نامید اما اطلاعات درز کرده از منابع امنیتی ایالات متحده نشان داد که این خطر «اغراق‌آمیز» و حتی «ناموجود» بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد کشته شدن سلیمانی؛ رویدادی که پس‌لرزه‌هایش در روابط ایران و آمریکا حس می‌شود

یک ‌سال پس از کشته شدن قاسم سلیمانی؛ راهبرد سپاه قدس چه تغییراتی کرده است؟

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است