Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنش مرزی در هیمالایا؛ چین و هند یکدیگر را به تیراندازی متهم کردند

سرباز ارتش هند در منطقه مرزی با چین
سرباز ارتش هند در منطقه مرزی با چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین و هند از ماه مه مذاکره برای حل اختلافات مرزی را آغاز کردند اما این تلاش دیپلماتیک در کم‌تر از دو ماه با درگیری‌ نظامی میان دو طرف به چالش کشیده شد.

آگهی

چین و هند، دو کشوری که از دیرباز درگیر مناقشه مرزی هستند روز سه شنبه به صورت متقابل یکدیگر را به شلیک و تیراندازی در نوار مرزی متهم کردند.

پس از دیگری مرگبار مرزی میان نظامیان هند و چین در ماه ژوئن که چندین کشته برجای گذاشت، این برای نخستین بار است که دو طرف به روی یکدیگر آتش می‌گشایند و طرف مقابل را مسئول اصلی اقدام به تیراندازی در منطقه مورد مناقشه معرفی می‌کنند.

اختلافات مرزی در منطقه هیمالایا در ماه ژوئن روابط دو کشور را به شدت متشنج کرد.

نظامیان چین و هند در ارتفاعات ۴۰۰۰ هزار متری و در منطقه لداخ واقع در شمال هند به تبال آتش پرداختند که در جریان این درگیری حدود بیست سرباز هندی و تعداد نامعلومی از نظامیان چینی جان خود را از دست دادند.

وزارت دفاع چین روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای هند را به اعمال تحریک آمیز و اقدام به شلیک هشدار متهم کرد. در این بیانیه تصریح شده است که سربازان هندی روز دوشنبه از مرز حائل تعیین شده میان دو کشور عبور کرده و سپس اقدام به تیراندازی کرده‌‌اند.

در بیانیه وزارت دفاع چین همچنین آمده است که نیروهای دفاعی این کشور پس از مواجه شدن با این تحرکات برای تثبیت اوضاع دست به اقدامات متقابل زده‌اند.

از سوی دیگر دهلی‌نو در واکنش به این ادعا چین را مقصر و آغاز کننده تنش معرفی و نیروهای چینی را به شلیک تیر هوایی برای ایجاد رعب و وحشت در میان نیروهای هندی متهم کرده است.

ارتش هند با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که «با وجود تحرکات جدی از ناحیه چین، نیروهای خودی بسیار از خود خویشتن‌داری نشان داده و به گونه‌ای مسئولانه عمل کردند.»

تنش میان هند و چین در منطقه هیمالایا در حالی به صورت پراکنده ادامه دارد که مختصات خط کنترل مرزی میان دو کشور به روشنی مشخص نشده و دو طرف بر سر آن اختلافات اساسی دارند.

دو کشور برای جلوگیری از بروز یک جنگ واقعی از مدت‌ها پیش در نوار مرزی از سلاح گرم استفاده نکرده‌ بودند. بر این اساس از سال ۱۹۷۵ به این سو جدا از درگیری مرزی ماه ژوئن هیچ گلوله‌ای در این منطقه شلیک نشده بود.

چین و هند از ماه مه گذشته در پی تشدید تنش‌ها مذاکره برای حل اختلافات در نوار مرزی را آغاز کردند اما این تلاش دیپلماتیک در کم‌تر از دو ماه با درگیری‌ نظامی میان دو طرف در پانزدهم ژوئن به چالش کشیده شد.

وزرای دفاع چین و هند روز جمعه گذشته در حاشیه یک نشست بین‌المللی که در مسکو برگزار شد با یکدیگر ملاقات و در خصوص مناقشه مرزی میان دو کشور گفتگو کردند. این در حالیست که هر دو وزیر پس از این نشست بار دیگر کشورهای متقابل را به دامن زدن به اختلافات و شعله‌ور کردن تنش‌ها متهم کردند.

رویارویی تازه میان نیروهای نظامی هند و سربازان ارتش چین در ارتفاعات هیمالایا بار دیگر نشان داد که دو طرف برغم از سرگیری گفتگوها همچنان بر سر اختلافات مرزی به توافقی اصولی دست نیافته‌اند.‌

به توییتر یورنیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست پکن از هند برای بازگرداندن فوری سرباز مفقودشده چینی

آمریکا داده‌های «حساس» ماهواره‌ای را در اختیار هند قرار می‌دهد

شدت‌گیری تنش‌های مرزی چین و هند؛ پکن: دهلی تنها مقصرِ بحران است