Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست پکن از هند برای بازگرداندن فوری سرباز مفقودشده چینی

تنش مرزی میان هند و چین
تنش مرزی میان هند و چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین روز شنبه شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) خواستار بازگشت سریع سربازی شد که می‌گوید پس از ناپدید شدن در ناحیه مرزی توسط مقامات هندی نگهداری می‌شود.

آگهی

چین روز شنبه ۹ ژانویه (۲۰ دی) خواستار بازگشت سریع سربازی شد که می‌گوید پس از ناپدید شدن در ناحیه مرزی توسط مقامات هندی نگهداری می‌شود.

پکن می‌گوید این سرباز مرزبانی چین روز گذشته جمعه ناپدید شده است.

پس از گزارش حادثه به هند توسط طرف چینی، مقامات دهلی‌نو گفته‌اند سرباز را پیدا کرده‌اند و پس از رعایت دستورات سلسله‌مراتبی از جانب امرای ارتش وی را تحویل خواهند داد.

این در حالی است که پکن بر بازگشت هرچه سریع‌تر سرباز چینی تاکید کرده و گفته است «صلح و آرامش در منطقه مرزی باید به طور مشترک حفظ شود».

تنش مرزی میان چین و هند سال گذشته پس از آن بالا گرفت که در ماه ژوئن نیروهای نظامی دو طرف در منطقه ارضی مورد اختلاف در هیمالایا درگیر شدند. در جریان این درگیری ۲۰ سرباز هندی و یک افسر چینی جان خود را از دست دادند.

در ماه‌های پس از این حادثه، این همسایگان مرزی که هر دو مسلح به بمب اتمی هستند ده‌ها هزار سرباز را در منطقه لداخ کشمیر هند و فلات تبت چین مستقر کردند.

در ماه نوامبر دو طرف سرانجام یک برنامه تخلیه مشترک را آغاز کردند که طبق آن متعهد می‌شدند نیروهایشان را از منطقه مورد مناقشه عقب بکشند و یک ناحیه گشت مشترک مرزی ایجاد کنند.

چین و هند که بیش از چهار هزار کیلومتر مرز مشترک دارند در برخی مناطق از جمله در ایالت سیکیم، آروناچال پرادش، تبت و کشمیر با هم اختلاف ارضی دارند. 

چین ادعای مالکیت بر ۹۰ هزار کیلومتر مربع در منطقه‌ای در شمال شرقی هند را دارد که دهلی آن را ایالت «آروناچال پرادش» می‌نامد. هند همچنین می گوید که چین اراضی این کشور در غرب هیمالیا به وسعت ۳۸ هزار کیلومتر مربع را به اشغال خود درآورده است.

آخرین مناقشه نظامی میان دو کشور پر جمعیت جهان به سال ۱۹۶۲ در هیمالایا باز می‌گردد که در نهایت با قبول آتش بس از سوی چین و بازگشت هند به «خط کنترل واقعی» خاتمه یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش مرزی در هیمالایا؛ چین و هند یکدیگر را به تیراندازی متهم کردند

مناقشه مرزی هند و چین در هیمالایا؛ «سربازان هندی در چهار ارتفاع راهبردی مستقر شدند»

درگیری مرزی میان نظامیان هند و چین؛ دست‌کم ۲۰ سرباز هندی کشته شدند