Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع هند: چین بر تحرکات نظامی و شمار نیروهایش در مرز افزوده است

نظامیان چین در مرز هند
نظامیان چین در مرز هند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع هند در مورد تنش با چین در منطقه مرزی لداخ گفت: «نمی‌خواهیم هیچ کشوری در مقابل ما سر تعظیم فرود بیاورد و ما نیز در برابر هیچ کشوری چنین نخواهیم کرد.»

آگهی

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند می گوید چین «شمار قابل توجهی» از نیروهای نظامی خود را در منطقه مرزی مورد مناقشه بین دو کشور مستقر کرده است.

به گفته وزیر دفاع هند نظامیان چین در «خط کنترل واقعی» (Line of Actual Control) بین دو کشور مستقر شده اند. «خط کنترل واقعی» پس از جنگ یک ماهه بین دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی به عنوان مرز هند و چین در منطقه جامو و کشمیر تعیین شد.

وزیر دفاع هند در مورد تنش با چین در منطقه مرزی لداخ گفت: «نمی خواهیم هیچ کشوری در مقابل ما سر تعظیم فرود بیاورد و ما نیز در برابر هیچ کشوری چنین نخواهیم کرد.»

دو طرف مسائل مرتبط را از طریق ساز و کارهای مرزی موجود و مجاری دیپلماتیک می‌توانند حل کنند.
ژائو لیجیان
سخنگوی وزارت خارجه چین

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

Manish Swarup/AP
منطقه لداخ در مرز هند و چینManish Swarup/AP

به گفته راجنات سینگ مقامات ارشد دو کشور روز ششم ژوئن (۱۷ خرداد) در مورد اختلافات مرزی مذاکره خواهند کرد. تنش ها در مرز دو کشور طی هفته های گذشته همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا و محدودیت هایی که برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس به اجرا گذاشته شده افزایش یافته است.

با این حال ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه وضعیت در مرز با هند را «باثبات و قابل کنترل» توصیف کرده بود. این مقام چینی گفته بود: «دو طرف مسائل مرتبط را از طریق ساز و کارهای مرزی موجود و مجاری دیپلماتیک می توانند حل کنند.»

مرز بین چین و هند یکی از طولانی ترین مرزها بین دو کشور در جهان محسوب می شود. تنش های مرزی بین هند و چین از زمان جنگ سال ۱۹۶۲ تاکنون ادامه داشته است. هر چند دهلی نو و پکن در سال ۱۹۹۳ پس از سال ها تنش و مذاکره به توافقی رسمی بر سر «خط کنترل واقعی» دست یافتند اما این توافق به اختلافات مرزی بین دو کشور پایان نداد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته گفته بود که کشورش برای میانجیگری بین هند و چین آمادگی دارد. با این حال مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز ۲۹ مه (۹ خرداد) ضمن حمایت تلویحی از موضع هند، از پکن به دلیل افزایش شمار نظامیان در مرز انتقاد کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید تنش‌ها در هیمالیا؛ استقرار شمار «قابل توجهی» نیروی هندی و چینی در مرز دو کشور

تاکید چین بر کاهش تنش‌های مرزی با هند از مسیر «گفتگو و مذاکره»

هجوم کم‌سابقه ملخ‌ها به هند در دوره شیوع کرونا