تاکید چین بر کاهش تنش‌های مرزی با هند از مسیر «گفتگو و مذاکره»

Mukhtar Khan
Mukhtar Khan Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان درگیری‌های روز سه‌شنبۀ نظامیان هند و چین در منطقه مرزی لَداخ واقع در شمال ایالت جامو و کشمیر دست‌کم ۲۰ سرباز هندی کشته شدند. خبرگزاری‌های هند نیز به نقل از منابع نظامی این کشور، شمار کشته و زخمی‌های طرف چینی را دست‌کم ۴۵ نفر اعلام کرده‌اند.

آگهی

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند روز چهارشنبه با اشاره به درگیری‌های مرزی با چین که منجر به کشته شدن ۲۰ تن از سربازان کشورش شد اعلام کرد که اگرچه خواستار صلح است اما در صورت وقوع هر اقدام تحریک آمیزی، آن را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

آقای مودی که شب گذشته مدت کوتاهی پس از تایید کشته شدن این سربازان در پی «برخوردی شدید» در دره گالوان منطقه مرزی لَداخ، نشستی را با مقامات ارشد سیاسی و نظامی کشور برگزار کرده بود، در اولین اظهارنظر عمومی خود درباره این حادثه گفت: «من این اطمینان را به مردم کشور می‌دهم که فداکاری سربازانمان بیهوده نبوده و برای ما حفظ یکپارچگی و استقلال کشور، موضوعی بسیار ارزشمند است. هیچکس نباید در این موضوع شک کند که هند خواستار صلح است اما اگر اقدامات تحریک آمیز روی دهد، این توانایی را نیز دارد که پاسخ مناسبی به آن بدهد.»

او ضمن تاکید بر این موضوع که دهلی نو مایل نیست اختلافات به درگیری بینجامد، افزود: «اگرچه ما کسی را تحریک نمی‌کنیم اما بر سر یکپارچگی و حاکمیت خود نیز سازش نخواهیم کرد و هر زمان لازم باشد توانایی خود در حمایت از وحدت و حاکمیت خود را ثابت می‌کنیم.»

در جریان درگیری‌های روز سه‌شنبۀ نظامیان هند و چین در منطقه مرزی لَداخ واقع در شمال ایالت جامو و کشمیر دست‌کم ۲۰ سرباز هندی کشته شدند. خبرگزاری‌های هند نیز به نقل از منابع نظامی این کشور، شمار کشته و زخمی‌های طرف چینی را دست‌کم ۴۵ نفر اعلام کرده‌اند.

تنش‌های نظامی میان دو کشور در این منطقه، از ماه مه شدت گرفته و پیش از وقوع حوادث هفته اخیر نیز وزیر دفاع هند درباره افزایش قابل توجه شمار نظامیان چینی در این منطقه هشدار داده بود.

هند این درگیری‌ها را «تلاش طرف چینی برای تغییر یکجانبه وضعیت منطقه» توصیف و ادعای چین مبنی بر عبور سربازان هندی از مرز را رد کرده است.

چین: باید اطمینان یابیم که دیگر شاهد چنین درگیری‌هایی نخواهیم بود

چین روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد که از مسیر گفتگو راه حلی برای کاهش تنش‌ها در مناطق مرزی دو کشور در هیمالیا پیدا شود.

ژائو لیان، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن درخواست از هند برای جلوگیری از اقدامات «تحریک آمیزی» که می‌تواند اوضاع را بدتر کند، گفت: «می‌خواهیم اطمینان یابیم که دیگر شاهد چنین درگیری‌هایی نخواهیم بود.»

چین تاکید کرد که درصدد است از درگیری بیشتر با هند جلوگیری کند و برای رسیدن به این هدف «هند باید سربازان خود در خط مقدم را کاملا مهار کند تا بطور غیرقانونی از مرز عبور نکنند، حرکات تحریک آمیز انجام ندهند و هیچ عملیات یکجانبه‌ای که وضعیت مناطق مرزی را پیچیده‌تر کند نیز انجام ندهند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرد که هر دو طرف رسیدگی به این موضوع را «از طریق گفتگو و مذاکره» ادامه خواهند داد.

تصمیم دو طرف برای کاهش تنش‌ها از مسیر گفتگو مورد استقبال بسیاری از کشورها از جمله روسیه قرار گرفته است.

پیش از این ایالات متحده آمریکا، متحد نزدیک هند و رقیب چین اعلام کرده بود که تحولات منطقه را با دقت دنبال می‌کند و خواستار یافتن «راه‌ حلی صلح‌آمیز» برای این مناقشه است.

سازمان ملل نیز پس از انتشار اخبار درگیری‌های خونین در مناطق مرزی هند و چین، خواستار «خویشتن‌داری» طرفین شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع هند: چین بر تحرکات نظامی و شمار نیروهایش در مرز افزوده است

دیوان عالی هند تصمیم دولت مودی برای لغو خودمختاری کشمیر را تائید کرد

اجلاس سران گروه بیست در هند؛ آیا اعضا برای حل مشکلات جهانی اختلافات را کنار می‌گذارند؟