Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مناقشه مرزی هند و چین در هیمالایا؛ «سربازان هندی در چهار ارتفاع راهبردی مستقر شدند»

خودرو نظامی ارتش هند در منطقه مرزی این کشور با چین
خودرو نظامی ارتش هند در منطقه مرزی این کشور با چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی سفارت چین در دهلی نو اقدام نیروهای هندی در «عبور از منطقه حائل» را مغایر با تلاش‌های انجام شده برای سهولت در حل مسالمت آمیز اختلاف‌ها و نیز کاستن از تنش نظامی در منطقه توصیف کرد.

آگهی

یک مسئول بلند پایه دولت هند روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور پس از خنثی کردن تحرکات مرزی چین کنترل چهار نقطه مرتفع استراتژیک در منطقه هیمالایا را در دست گرفته و در آنها مستقر شده‌اند.

این ادعا پس از آن مطرح شد که دهلی نو روز دوشنبه اعلام کرده بود که چین برای ایجاد تغییراتی در وضعیت موجود حاکم بر نوار مرزی دو کشور دست به تحرکاتی زده است.

مناقشه دیرین مرزی میان دو کشور در ارتفاعات هیمالایا به تازگی با آنچه هند در خصوص تحرکات تازه چین ادعا کرده بار دیگر تشدید شده است.

دهلی‌نو می‌گوید چین آغازگر مناقشات تازه است، ادعایی که پکن آن را رد می‌کند. یک سخنگوی سفارت چین در دهلی‌نو با رد ادعاهای مطرح شده اعلام کرد که نیروهای هندی از مرزی که به صورت «دفاکتو» میان دو کشور تعیین شده عبور کرده و آشکارا دست به «تحریک» زده‌‌اند.

نیروهای هندی و سربازان ارتش چین به جهت مناقشه‌ای دیرین بر سر اختلافات مرزی در منطقه لداخ واقع در غرب هیمالایا رو در روی یکدیگر قرار گرفته و طی چند ماه گذشته بارها با یکدیگر درگیر شده‌‌اند.

رویترز به نقل از یک مقام هندی نامی از وی برده نشده اعلام کرد که نظامیان هند در آخرین رویارویی میان دو طرف به تحرک شماری از سربازان چینی برای عبوراز یک گذرگاه کوهستانی مهم پاسخ داده و آنرا دفع کرده‌‌اند.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرده است که نیروهای هندی باآمادگی کامل به این تحرک پاسخ داده و چهار بلندی مهم را به اشغال خود درآورده‌اند.

در آخرین رویارویی میان نیروهای دو طرف درگیری نظامی روی نداده است.

سخنگوی سفارت چین در دهلی نو در واکنش به مواضع اعلام شده از سوی دهلی‌نو و خبرهای منتشر شده از رویارویی اخیر میان دو طرف در نوار مرزی اقدام نیروهای هندی در عبور از منطقه حائل را مغایر با تلاش‌های انجام شده برای سهولت در حل مسالمت آمیز اختلاف‌ها و نیز کاستن از تنش نظامی در منطقه توصیف کرده است.

چین و هند از ماه مه گذشته در پی تشدید تنش‌ها مذاکره برای حل اختلافات در نوار مرزی را آغاز کردند اما این تلاش دیپلماتیک در کم‌تر از دو ماه با درگیری‌ نظامی میان دو طرف در پانزدهم ژوئن که دست کم بیست کشته در طرف هند برجای گذاشت، به چالش کشیده شد.

رویارویی تازه میان نیروهای نظامی هند و سربازان ارتش چین در ارتفاعات هیمالایا بار دیگر نشان داد که دو طرف برغم از سرگیری گفتگوها همچنان بر سر اختلافات مرزی به توافقی اصولی دست نیافته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست پکن از هند برای بازگرداندن فوری سرباز مفقودشده چینی

شدت‌گیری تنش‌های مرزی چین و هند؛ پکن: دهلی تنها مقصرِ بحران است

تاکید چین بر کاهش تنش‌های مرزی با هند از مسیر «گفتگو و مذاکره»