Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا داده‌های «حساس» ماهواره‌ای را در اختیار هند قرار می‌دهد

وزرای دفاع آمریکا و هند
وزرای دفاع آمریکا و هند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داده‌های ماهواره‌ای آمریکا به هند برای هدفگیری موشک‌ها و پهپادهای مسلح کمک خواهد کرد.

آگهی

آمریکا و هند روز سه شنبه توافقی را امضاء کردند که براساس آن دهلی نو از این پس برای هدفگیری موشک ها و دیگر پهپادهای مسلح می تواند از داده های ماهواره ای ایالات متحده استفاده کند.

«توافق همکاری و مبادله اساسی» (BECA) در جریان سفر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به دهلی نو به امضای او و راجنات سینگ، همتای هندی وی رسید. مارک اسپر برای بررسی همکاری های واشنگتن با هند به همراه مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به این کشور سفر کرده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «شراکت آمریکا و هند بیش از هر زمانی برای امنیت و ثبات منطقه اهمیت دارد. ما در دفاع از شرایطی آزاد در منطقه هندـآرام [هند و غرب اقیانوس آرام] که به روی همه باز خواهد بود شانه به شانه در کنار یکدیگر ایستاده ایم به ویژه در وضعیتی که شاهد افزایش فعالیت های خصمانه و بی ثبات کننده چین هستیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این سخنان مارک اسپر واکنش خشم آلود چین را به دنبال داشت. سفارت این کشور در هند در واکنش به سفر وزرای خارجه و دفاع آمریکا به دهلی نو و اظهارات مارک اسپر از «نقض هنجارهای روابط بین الملل و اصول پایه ای دیپلماسی» انتقاد کرد.

توافق همکاری نظامی جدید آمریکا با هند چهارمین پیمان بین دو کشور در راستای تشریک مساعی در زمینه امور نظامی است. واشنگتن اغلب این توافقنامه ها را تنها با متحدان نزدیک خود و برای مبادله اطلاعات نظامی «حساس و طبقه بندی شده» امضاء می کند.

در «توافق همکاری و مبادله اساسی» پیش بینی شده است که دهلی نو به داده های نقشه برداری، دریانوردی و هوانوردی آمریکا دسترسی داشته باشد. این اطلاعات برای هدفگیری موشک ها و پهپادهای جنگی حیاتی محسوب می شود. واشنگتن همچنین براساس پیمان همکاری نظامی جدید سامانه الکترونیک هوانوردی را که از آن در جنگنده های آمریکایی فروخته شده به هند استفاده خواهد شد در اختیار دهلی نو قرار می دهد.

آمریکا و هند قرار است ماه آینده به همراه ژاپن و استرالیا در اقیانوس هند رزمایش دریایی برگزار کنند. ایالات متحده به همراه این سه کشور گفتگوهایی راهبردی اما غیررسمی را دنبال می کند. هر چند هدف از این گفتگوها تقویت ثبات در منطقه عنوان شده است اما بسیاری از تحلیلگران این رایزنی ها را در راستای تلاش برای تشکیل اتحادی برای مقابله با نفوذ چین در منطقه ارزیابی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش مرزی در هیمالایا؛ چین و هند یکدیگر را به تیراندازی متهم کردند

ترامپ: رهبران پنتاگون می‌خواهند با جنگ افروزی شرکت‌های اسلحه سازی را خوشحال نگه دارند

هند قدیمی‌ترین ناو هواپیمابر جهان را به موتورسیکلت بدل می‌کند