هند قدیمی‌ترین ناو هواپیمابر جهان را به موتورسیکلت بدل می‌کند

نخبه ناو ویرات هند، قدیمی‌ترین ناو هواپیمابر جهان
نخبه ناو ویرات هند، قدیمی‌ترین ناو هواپیمابر جهان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نخبه‌ناو در طول عمر خود در مجموع بیش از یک میلیون کیلومتر مسیر دریایی، یعنی تقریبا ۲۸ برابر دور کره زمین را پیموده است.

آگهی

هند قصد دارد پس از اوراق کردن یک کشتی فرماندهی قدیمی بریتانیایی از قطعات آن برای ساختن موتورسیکلت استفاده کند.

گروه صنعتی «شری رام» هند که در حراجی این کشتی جنگی قدیمی شرکت کرده و برنده شده است، اعلام کرد پس از کار باز کردن و اوراق کردن که حدود یک سال طول می‌کشد، آهن‌آلات و قطعات اسقاطی آن را برای ساخت موتورسیکلت خواهد فروخت. وی گفت طرح ساخت موتورسیکلت هنوز نهایی نشده، اما مذاکرات با دو شرکت موتورسیکلت‌سازی برای فروش آهن‌آلات کشتی در جریان است.

ارتش بریتانیا در جنگ با آرژانتین بر سر جزایر فالکلند در سال ۱۹۸۲ از این نخبه‌ناو یا کشتی فرماندهی که قدیمی‌ترین ناو هواپیمابر جهان بوده، استفاد کرد. این کشتی ساخت ۱۹۴۴، در سال ۱۹۵۹ با نام «اچ‌ام‌اس هرمس» به ناوگان نیروی دریایی ارتش بریتانیا پیوست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۱۹۸۹ نیروی دریایی هند این کشتی را خریده و نام آن را به «ویرات» تغییر داد. ویرات در زبان سانسکریت به معنی «غول‌پیکر» است. این ناو به مدت ۲۹ سال در ارتش هند به خدمت گرفته شد و بالاخره در سال ۲۰۱۷ بازنشسته گردید. این نخبه‌ناو در طول عمر خود در مجموع بیش از یک میلیون کیلومتر مسیر دریایی، یعنی تقریبا ۲۸ برابر دور کره زمین را پیموده است.

در سال ۱۹۸۷، راجیو گاندی، نخست وزیر وقت هند برای گذراندن تعطیلات تابستانی با خانواده و دوستانش با این کشتی به جزیره‌ای در دریای عمان سفر کرد.

در جریان مراسم باشکوهی که در سال ۲۰۱۷ برای بازنشستگی پیرات برگزار شد، مقامات هندی اعلام کردند که قرار است این کشتی به موزه و هتل تبدیل شود، اما این پروژه در نهایت عملی نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا داده‌های «حساس» ماهواره‌ای را در اختیار هند قرار می‌دهد

شرکت‌های هندی بازار موتورسیکلت ایران را ترک کردند

ویژگی های ناو هواپیمابر جدید نیروی دریایی آمریکا چیست؟