Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهور نیکاراگوئه در گفتگو با یورونیوز:‌ معترضان از آمریکا پول می‌گیرند

رئیس جمهور نیکاراگوئه در گفتگو با یورونیوز:‌ معترضان از آمریکا پول می‌گیرند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه در گقتگوی اختصاصی با یورونیوز می‌گوید آمریکا به مراکز حقوق بشر پول می دهد تا آمار قربانیان در درگیری‌ را دستکاری کنند.

نیکاراگوئه بحران اجتماعی و سیاسی را تجربه می‌کند. از زمان آغاز درگیری میان صدها نفر در تظاهرات و اعتراضات علیه رئیس جمهور این کشور جان خود را از دست داده و هزاران نفر زخمی شده اند. آینده نیکاراگوئه چیست و دانیل اورتگا، رئیس جمهور چه نقشی در این آینده خواهد داشت؟‌

اسکار والرو، خبرنگار یورونیوز با دانیل اورتگا گفتگو کرده است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اورتگا: معترضان بخشی از مردم هستند

یورونیوز: شما برای مردم نیکاراگوئه همه چیز بوده اید: یک آزادیخواه، رهبر توده و یک شخصیت سیاسی. اما امروز همان مردم در اعتراض به شما به خیابانها ریخته و می‌خواهند شما بروید. دلیلش چیست؟

دانیل اورتگا: «اول اینکه اینها همه مردم نیستند و تنها بخشی از مردم هستند. ما همیشه مخالف داشته ایم که حتی در انتخابات هم خودنمایی کرده اند. در برخی از انتخابات ما به اکثریت نرسیدیم و اکثریت آرا را مخالفان به دست آوردند که همه زیر لوای سیاست های ایالات متحده با هم متحد شدند.»

یورونیوز: درباره اعتراضات اخیر در نیکاراگوئه صحبت می‌کنیم. نظرسنجی نشان می‌دهد که ۷۹ درصد مردم می‌خواهند شما از قدرت برکنار روید.

دانیل اورتگا:‌ «اما من فکر می‌کنم بخش قابل توجهی از مردم هستند. آمار دقیق ندارم و از صحت نظرسنجی‌ها اطلاع ندارم.»

یورونیوز: آیا صدای اعتراض از خیابانها نمی‌شنوید؟ نمی‌خواهید از مردم دلیل مخالفتاشان چیست و انتخابات برگزار کنید؟

دانیل اورتگا: «انتخابات به تازگی برگزار شد. اتفاقی که الان در حال رخ دادن است کودتاست. مردم رنج می‌کشند. می‌خواهم برای مخاطبان یورونیوز روشن کنید اینکه می‌گویند طی ۹۰ روز، ۱۰۰ روز ۳۰۰ نفر در نیکاراگوئه کشته شده اند...»

یورونیوز: این آمار را مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه منتشر کرده است. بقیه سازمانها از ۴۰۰ نفر کشته صحبت می‌کنند.

دانیل اورتگا: «این آمار و ارقام حقیقت ندارند . در درگیری‌های خشونت آمیز بین مخالفان دولت و نیروهای پلیس که از ۱۸ آوریل شروع شده است، ۱۹۵ نفر کشته شده‌اند. صحبت از نیروهای پلیس و هواداران جبهه آزادی‌بخش ملی ساندینیستا،‌ شبه‌نظامیان و غیرنظامیان است به این آمار، میزان متوسط مرگ و میر قبل از ۱۸ آوریل را که یکی از پایین‌ترین آمار مرگ و میر در منطقه است، دو نفر هر روز- حدود ۱۸۰ نفر کشته شدند، به این تعداد اضافه می‌کنند. سازمان‌های حقوق بشر این ها را با هم جمع می کنند.»

«آمریکا به مراکز حقوق بشر پول داده تا آمار تعداد قربانیان را دستکاری کنند»

یورونیوز‌: پس به نظر شما،‌ آمار را دستکاری می‌کنند.

دانیال اورتگا: «تعداد مرگ‌های طبیعی و کشته‌های اعتراضات را با هم جمع می‌کنند. چطور می‌توان پذیرفت که در این دوره هیچکس در اثر جرم و جنایت معمولی نمرده است؟»

یورونیوز: حرفشان این نیست. منظور نهادهای حقوق بشر این نیست که مرگ و میر ناشی از جرایم وجود نداشته است. از تعداد کشته‌ها در اعتراضات صحبت می‌کنند که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر است و رقم نسبتا بالایی است.

دانیل اورتگا: «همه را با هم حساب می‌کنند. می گویند تمام موارد مرگ و میر مربوط به اعتراضات است.»

یورونیوز: درست متوجه نمی‌شوم: شما به مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه اجازه می‌دهید تعداد کشته ها را بشمارند؟‌ چرا باید ناگهان این داده‌ها را دستکاری بکنند‌؟

دانیل اورتگا‌: «آمریکا به این مراکز حقوق بشر پول می‌دهد تا آمار را دستکاری کنند.»

یورونیوز:‌ اما آیا شما به عنوان رئیس جمهور مسئولیت ندارید؟ صرف نظر از آمار و ارقام مورد نظر شما، و آمار و ارقام مراکز بین المللی، فکر نمی‌کنید به عنوان رئیس جمهور نتوانسته‌اید امنیت شهروندان را تامین کنید؟

دانیل اورتگا: «‌واقعیت این است که با دشمن قدرتمندی سروکار داریم که در نیکاراگوئه مداخله نظامی کرده است. این دشمن هم آمریکاست.»

«سازمان‌های حقوق بشر از آمریکا پول می‌گیرند تا آمار کشته‌شدگان را دستکاری کنند»

یورونیوز: به نظرم جالب است. زیرا شما چندین بار گفتید که معترضان از آمریکا پول می‌گیرند. اما مدرکی ارائه نکردید. آیا مدرک دارید؟

دانیل اورتگا: «البته که دارم.»

یورونیوز: چرا تا به حال این مدارک را ارائه نکرده‌اید؟‌

دانیل اورتگا: «‌شواهدی وجود دارد که سازمان‌های آمریکایی از طریق حساب بانکی به این افراد پول می دهد. این موضوع را به صورت علنی هم گفته‌اند: اعلام کرده‌اند که میلیون‌ها دلار به خاطر دموکراسی به نیکاراگوئه اختصاص داده، اما از سال ۲۰۰۷ این پول برای بی ثبات کردن کشور و تهییج اقدامات مسلحانه از طریق باندهای جرم و جنایت استفاده کرده‌اند.»

یورونیوز: پس به نظرتان، این معترضان از آمریکا پول می‌گیرند و هیچ ارتباطی به مردم ندارند؟‌

دانیل اورتگا: «مربوط به بخشی از جمعیت است که به اپوزیسیون وابسته هستند و حتی در پارلمان هم حضور دارند و نقش فعالی در محاصره دارند.»

یورونیوز: ادعا می‌کنید این تظاهرات کار سازمانی تروریستی است، مشکل می‌توان رهبری برای آنها پیدا کرد و هیچ شواهد روشنی درباره تأمین مالی آنها وجود ندارد. این روایت به نظر روایت محکم و درستی نمی‌آید.

دانیل اورتگا: «می‌توانم تصور کنم واکنش‌ها چه خواهد بود اگر رهبران این اعتراض‌ها را دستگیر کنیم. با توجه به اتفاقاتی که تاکنون رخ داده،‌ اگر کسانی را که عملا و به‌طور مستقیم در این اقدامات تروریستی دست دارند، بازداشت کنیم سازمان‌های حقوق بشر برای دفاع از آنها و مجازات نیکاراگوئه به سراغ ما می‌آیند. کنگره آمریکا علیه ما قطعنامه تصویب خواهد کرد. تصور کنید که ما رهبران این اعتراضات را دستگیر کنیم!»

بیشتر بخوانید:

همکاری شبه‌نظامیان با نیروهای امنیتی دولتی برای سرکوب معترضان

یورونیوز: می خواهم با توجه به خشونت‌هایی که در خیابان‌ها رخ می‌دهد- و مدتی است کمتر شده اما ممکن است هر لحظه دوباره شروع بشود، درباره شبه‌نظامیان و نیروهای شبه پلیس صحبت کنم که معلوم نیست چه نقشی دارند. شواهد زیادی وجود دارد که این نیروها با نیروهای امنیتی دولت همکاری می کنند. و بعد مثلا گفته می‌شود که عده‌ای مرتکب جرم و جنایت می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل به اعدام‌های غیرقانونی اشاره می‌کند. نظرتان چیست؟‌

دانیل اورتگا: «سازمان عفو بین‌الملل یک مدرک هم ارائه نکرده است. آنچه واضح است این است که شبه نظامیان دست راستی در درگیری ها مردم را به جرم طرفداری از جبهه آزادی‌بخش ملی ساندینیستا شکنجه کرده و به قتل رسانده‌اند. آنها را شکنجه کرده آتش زده و دور آتش رقصیده‌اند. این تروریسم است. این تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. سازمان عفو بین الملل در این مورد هیچ حرفی نمی زند. کمیسیون حقوق بشر آمریکا درباره اینکه این افراد، یک پلیس را آتش زده‌اند، چیزی نمی‌گوید.»

یورونیوز: نمونه‌های بسیاری درباره همکاری شبه نظامیان با نیروهای امنیتی دولتی وجود دارد. طبق گزارش بی بی سی در یکی از شهرهای نیکاراگوئه این افراد بدون شرم با نیروهای پلیس همکاری کرده‌اند.

اورتگا:‌ به آنها نیروی پلیس داوطلب می‌گوییم.

یورونیوز: اما این افراد چهره‌هایشان را پوشانده بودند. نیروی پلیس داوطلب چهره خود را مخفی نمی‌کند.

دانیل اورتگا: «نیروی پلیس داوطلب در عملیات ویژه چهره خود را می‌پوشانند. در برخی از کشورهای آمریکای لاتین، قضات هم از ترس اینکه کشته شوند، همین کار را انجام می‌دهند.»

یورونیوز: پس کسانی که خودشان را شبه نظامی معرفی می کنند، نیروی پلیس داوطلب هستند؟

دانیل اورتگا: «بله همینطور است.»

اورتگا: انتخابات زودهنگام برگزار نمی‌کنم

یورونیوز: اگر سر میز گفتگو بنشینید، خط قرمزهایتان چه هستند ؟ آیا برکنار شدن از قدرت جز خط قرمزهای شماست؟‌ حاضرید آن را بپذیرید؟‌ آیا حاضرید در هر شرایطی انتخابات برگزار کنید؟

دانیل اورتگا: «برای تحکیم صلح ابتدا باید عدالت برقرار شود.»

یوورنیوز : ‌ اگر صلح تحکیم شود، حاضرید انتخابات برگزار کنید؟‌

دانیل اورتگا: «انتخابات طبق قانون اساسی برگزار می‌شود. دوره ریاست جمهوری من سال ۲۰۲۱ میلادی به پایان می‌رسد. آن موقع در نیکاراگوئه انتخابات برگزار خواهد شد. در تمام روندهای صلح در آمریکای مرکزی که من شرکت داشتم، برگزاری انتخابات زودهنگام هیچ گاه در دستور کار قرار نگرفته است.»

یورونیوز: سوالم را مطرح می‌کنم تا جواب بگیرم: آیا ممکن است طی مذاکرات از قدرت کناره گیری یا انتخابات زودهنگام برگزار کنید؟‌ زیرا برگزاری انتخابات زودهنگام در قانون اساسی در نظر گرفته شده است.

دانیل اورتگا:‌ « این اتفاق هرگز در آمریکای مرکزی نیافتاده است. در کلمبیا هر وقت روند صلح به جریان افتاد برگزاری انتخابات زودهنگام در دستور کار قرار نگرفت. با وجود تمام خونهایی که در آمریکای مرکزی ریخته شده است ...»

یوورونیوز :‌ پس حتی درباره‌اش فکر هم نمی‌کنید؟

دانیل اورتگا:‌ ««نه … مخالفان به من گفته‌اند که باید کنار بروم. روز ۱۹ آوریل هم همین حرف را فریاد زدند. من فکر می‌کنم که چنین کاری برای هر کشوری سابقه بدی به جا خواهد گذاشت. در آن صورت هر دولت دیگری که سر کار بیاید جبهه آزادیبخش ساندینیستا حق خواهد داشت کار کشور را به توقف بکشاند و از دولت بخواهد که روز بعد از قدرت کنار برود. سابقه‌ای به وجود خواهیم آورد که منجر به آنارشی و هرج و مرج خواهد شد.»

یورونیوز: پس حرفتان این است: یا من یا هرج و مرج؟

دانیل اورتگا:‌ «به بیان دیگر، ادامه این راه درهای هرج و مرج را به روی کشور می‌گشاید. فروپاشی نیکاراگوئه به این معناست که کشور به دست قاچاقچیان مواد مخدر خواهد افتاد.»

REUTERS / Oswaldo Rivas
دانشجویان در اعتراضات ضد دولتی مقابل دانشگاه مستقل نیکاراگوئه در شهر لئون ش در روز ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۸ میلادی/ ۸ مرداد ۱۳۹۷REUTERS / Oswaldo Rivas

نزدیکان و اعضای خانواده اورتگا در پست‌های دولتی

یورونیوز: شما در انتخابات سال ۲۰۱۷ برای سومین دوره به قدرت رسیدید. برخی از پست‌های مهم را همسر شما و تعدادی از فرزندان شما گرفتند. چرا خانواده و دولت شما تا این حد در هم تنیده شده‌اند؟

دانیل اورتگا‌: «تنها کسی که مقام مهمی داشته، شریک زندگی من و مبارز ساندینیست بوده است. من او را مبارز ساندینیست می دانم و با او در یکی از اردوگاه های ساندینیستی آشنا شدم. او مبارز ساندینیست بوده پس حق دارد مقام دولتی داشته باشد و این اولین بار است که چنین مقامی به او داده شده. فرزندان من زندگیشان را وقف تلویزیون و روزنامه‌نگاری کرده اند و تحصیلاتشان در این رشته‌ها بوده و برایش آماده شده‌اند.»

یورونیوز: همچنین نفت.

دانیل اورتگا:‌ «هیچ کدام از فرزندانم. این حرف مخالفان من است. ساده بگویم. اول از همه اینکه، ما کشور تولید کننده نفت نیستیم. در کشور ما صنایع نفتی را شرکت‌های بزرگ نفتی اداره می‌کنند. با ونزوئلا همکاری هایی در زمینه نفت وجود دارد که تجاری نیست.»

یورونیوز: به نفت ارتباط دارد.

دانیل اورتگا: «اما فرزندان من هیچ نقشی نداشتند.»

یورونیوز: این احساس وجود دارد که تفاوت بین خانواده و دولت شما شاید..

دانیل اورتگا: «ما در نیکاراگوئه تجربه قدرت خانوادگی را داشته ایم، ساموزا پسرش را به آکادمی نظامی ایالات متحده فرستاد و بعد او را فرمانده گارد و فرمانده ارتش کرد. پسر دیگرش را برای تحصیل به امریکا فرستاد و بعد او را به عضویت پارلمان منصوب کرد.»

یورونیوز: آقای رئیس جمهور، می‌دانم که ساموزا قدرت را خانوادگی کرده بود. اما ما درباره نیکاراگوئه در سال ۲۰۱۸ صحبت می‌کنیم و وقتی درباره ناآرامی ها در بین مردم نیکاراگوئه صحبت می‌کنم، آیا می توانید انکار کنید که ....

دانیل اورتگا: «هیچ کشوری وجود ندارد که بخشی از مردمش ناراضی نباشند.»

یورونیوز: بله اما در سراسر دنیا ورود اعضای خانواده به دولت و واگذاری کارهای مهم به آنها موجب نارضایتی می‌شود.

دانیل اورتگا: درست نیست.

یورونیوز: پس فکر نمی‌کنید که ارتباط خویشاوندان شما با بسیاری از مؤسسات رسمی و دولت شما مشکل آفرین است؟

دانیل اورتگا: «اقوام و نزدیکان من فقط در تلویزیون هستند. آیا این گناه است‌؟ حق کارکردن ندارند‌؟ حق ندارند در روزنامه کار کنند؟ یا اینکه مشکل این است که کار روزنامه‌نگاری آنها در ارتباط با تلاش برای رسیدن به صلح است؟ این کار بدی است؟»

اورتگا: تلاشم برای شرکت مجدد در انتخابات در راستای قانون اساسی است که اصلاح شده

یورونیوز: یکی دیگر از شکایت‌هایی که به خصوص از سال ۲۰۱۱ تا کنون شنیده می‌شود این است که شما به کرسی قدرت چسبیده‌اید. برای مثال به تصمیمی اشاره می‌شود که دادگاه قانون اساسی گرفت و به شما اجازه داد که دوباره در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنید. آیا به نظر شما این دلیل ناآرامی ها نیست؟

دانیل اورتگا: «اینجا در نیکاراگوئه بر اساس قانون اساسی‌ای کار می‌کنیم که در انقلاب ۱۹۸۴ متولد شد و انتخابات چند حزبی و اقتصاد مختلط و عدم تعهد در صحنه بین المللی را برقرار کرد. ما در سال ۱۹۷۹ میلادی به صحنه آمدیم و گفته شد که هیچوقت دولت تشکیل نخواهیم داد. در سال ۱۹۸۴ میلادی در انتخابات شرکت کردیم و پیروز شدیم؛ در انتخابات ۱۹۹۰ شرکت کردیم و برنده نشدیم و دولت را رها کردیم. اولین بار در تاریخ نیکاراگوئه بود که تغییر و تحول دولت به شکلی مسالمت آمیز به انجام رسید.»

یورونیوز: اما چرا باید تلاش کنید که دوباره انتخاب شوید در حالیکه از نظر مجلس قانون اساسی به شما اجازه شرکت مجدد در انتخابات را نمی‌دهد.

دانیل اورتگا: «در قانون اساسی سال ۱۹۸۴ موضوع انتخاب مجدد عنوان شده بود.»

یورونیوز: اما در سال ۲۰۱۱ ...

دانیل اورتگا: «در سال ۲۰۱۱ میلادی خیلی ساده همان منابعی را که اسکار آریاس، رئیس جمهورس کاستریکا برای انتخاب مجدد در به کار برد، به کار بردم. اسکار آریاس یکی از دموکرات‌ترین رؤسای جمهور آمریکای لاتین است.»

یورونیوز: خوب اگر اکنون اسکار آریاس اینجا بود همین را از او هم می‌پرسیدم.

دانیل اورتگا: « اسکار آریاس از این منابع استفاده کرد تا در کاستاریکا بتواند دوباره انتخاب شود و انتخاب هم شد. آوارو اوریبه در کلمبیا هم همین کار را کرد.»

یورونیوز: در هر دو مورد در کستاریکا و به ويژه در کلمبیا همین سؤال مطرح شد که اکنون از شما می پرسم.

دانیل اورتگا: «اما اگر برای یک کشور خوب باشد برای کشورهای دیگر هم خوب است. اینها اصولی هستند که در آنجا پذیرفته شده است.»

یورونیوز: اما سؤال من این است:‌ تلاش برای انتخاب مجدد خوب است یا بد؟ در حالی که در قانون اساسی تصریح شده است که چنین چیزی با روح قانون اساسی در تضاد است؟ کاری ندارم که چه کسی این کار را می‌کند می‌پرسم خوب است یا بد؟

دانیل اورتگا:‌ «چنین تلاشی در راستای قانون اساسی است و قانون اساسی هم اصلاح شده است. قانون اساسی فعلی راه را باز می‌گذارد و مانع انتخاب مجدد نمی شود چون اصلاح شده است.»

یورونیوز: تا شما بتوانید دوباره انتخاب شوید.

دانیل اورتگا: «که هر کسی بتواند دوباره انتخاب شود.»

یورونیوز:‌ در این ارتباط، چند شاخص شناخته شده، از جمله شاخص «خانه آزادی» (Freedom House) هست که نماینده دموکراسی در کشورهاست.این شاخص‌ها نشان می‌دهند به خاطر اعمالی که شما برای حفظ خودتان در مسند قدرت انجام داده اید وضعیت دموکراسی درکشور شما بدتر شده است؛ شما نیکاراگوئه را دموکراسی می دانید؟

دانیل اورتگا:‌ «دموکراسی است چون در نهایت مردم هستند که با رأیشان تصمیم می‌گیرند. نمی توان مانع از اجرای اراده مردم شد…. در اروپا سیستم حکومت امکان می دهد که هر کس به دفعات انتخاب شود،اگر چنین چیزی در اروپا امکانپذیر است چرا در امریکای لاتین امکانپذیر نباشد. به اعتقاد من اینها اصول عام است و مردم هستند که با آرایشان تصمیم می گیرند که کسی دوباره انتخاب شود یا نشود. من در سال ۱۹۹۰ سعی کردم انتخاب بشوم و موفق نشدم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اورتگا در گفتگو با یورونیوز: انتخابات زودهنگام برگزار نمی کنم

پایان خشونت بار اعتراضات در نیکاراگوئه

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟