ماکرون درخواست نتانیاهو برای بازنگری در برجام را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
بنیامین نتانیاهو و امانوئل ماکرون
بنیامین نتانیاهو و امانوئل ماکرون   -  Copyright  رویترز

رئیس جمهوری فرانسه در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل بار دیگر بر لزوم حفظ برجام تأکید کرد. کاخ الیزه روز شنبه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد امانوئل ماکرون در این مکالمه بر «اهمیت برجام و لزوم پایبندی تمام طرف‌ها به تعهدات خود در چارچوب این توافق» تأکید کرده است.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو رئیس جمهوری فرانسه را به «بازنگری» در سیاست خود در قبال برجام تشویق کرده است.

بیانیه الیزه همچنین می‌افزاید که در عین حال طرفین در این گفتگو بر «لزوم تمرکز بر بخش موشکی و فعالیت‌های ایران در منطقه» تأکید کردند. بر اساس این بیانیه، فرانسه از سپتامبر ۲۰۱۷ تا کنون چنین سیاستی را در قبال ایران پیشنهاد داده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گفتگوی ماکرون و نتانیاهو در روز جمعه انجام شده، اما کاخ الیزه بیانیه خود را شنبه منتشر کرد. معلوم نیست که طرفین قبل از اعلام موضع جدید آمریکا با یکدیگر گفتگو کرده‌اند یا بعد از آن، اما به گفته تحلیل‌گران آمریکایی، آنها حتی اگر قبل از اعلام موضع دونالد ترامپ گفتگو کرده باشند، بیش و کم از آنچه ترامپ قرار بود اعلام کند، آگاه بوده‌اند.

دولت پاریس در حالی جواب رد به درخواست آمریکا و اسرائیل مبنی بر بازنگری در سیاست خود در برابر ایران را می‌دهد که ایران هر گونه احتمال تغییر در مفاد برجام را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را «برای آخرین بار» تمدید کرد