Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز

تفلیس، یادگاری تاریخی در دامنه کوههای قفقاز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

تفلیس شهری قدیمی است که در قرن پنجم میلادی شکل گرفته است. معماری تفلیس ترکیبی از الگوهای قدیمی و جدید شهری است.

بخش تاریخی و قدیمی شهر تفلیس با خیابانهای باریک و ساختمان هایی با سبکهای مختلف معماری اخیراً بازسازی شده است تا بافت قدیمی شهر با مغازه های کوچک و فضای گرم کافه هایش، روحی تازه بیابد.

رزو گابریادز، کارگردان، نویسنده و هنرمند گرجی می گوید: «گرجستان تلاش می کند تاریخ خود را حفظ کند. گاهی تکه سنگی در گوشه ای از شهر، حکایتهایی برای شما دارد که در یک کتاب نمی گنجد.»

پس از دوران طولانی استیلای شوری سابق بر گرجستان و سختی های سالهای دهه ۱۹۹۰ میلادی، گرجستان چهره تازه کشوری را به خود گرفته که با آغوش باز پذیرای میهمانان از تمام نقاط جهان است.

صاحب یک بار در تفلیس می گوید: «تفلیس شهری بزرگ و امن است و با استانداردهای اروپا بسیار کم هزینه هم هست. با شبی ۵۰ دلار می توانید در اینجا سر کنید.»

در میان نمایی که ترکیب سبک های قدیم و جدید معماری به وجود آورده، بناهای تاریخی مشهور هنوز زندگی خاص خود را دارند. قرنهاست که درهای حمام های گوگردی با گنبدهای آجری به روی بازدیدکنندگان باز است.

یکی از ساکنان تفلیس در موردچشمه های آب گرم می گوید: «این آب گرم از چشمه طبیعی گوگردی می آید که ۵۰ متر با این حمام فاصله دارد و بنیان شهر هم همان جا گذاشته شده است. در زبان گرجی قدیم «تفلی» به معنای«گرم» است و اسم تفلیس از همین چشمه های آب گرم گرفته شده.»

معماری مذهبی و هنر یکی از هسته های اصلی میراث باستانی گرجستان است. گرجستان یکی از اولین کشورهایی این ناحیه بود که به آیین مسیحیت درآمد.

پدر آکاکی، رییس کلیسای جامع مریم مقدس، قدیمی ترین کلیسای تفلیس که در قرن ششم میلادی ساخته شده و متعلق به کلییسای ارتدوکس گرجی است، می گوید: «این قدیمی ترین کلیسایی است که در شهر تفلیس برجای مانده. سالن دراز و مستطیل شکل کلیسا زمان کوتاهی پس از اینکه شهر بنیان گرفت، ساخته شده است. زنگهای این کلیسا حتی تحت اشغال خارجی ها به صدا در می آمده. دوران شوروی سابق، دورانی سیاه در تاریخ این کلیساست. چون کلیسا را به تعمیرگاه پنجرگیری و محل سکونت تعمیرکارها تبدیل کردند، اما روح این کلیسا حفظ شد و الآن دوباره مراسم مذهبی در آن برگزار می شود.»

خارج شهر، قلعه ها، صومعه ها و کلیساهای قدیمی بر روی چشم اندازهای زیبای کوههای قفقاز خودنمایی می کند و زائران و مسافران زیادی را به خود جلب می کنند.

یک هنرمند اهل تفلیس می گوید: «این میراث باستانی حال وهوای خاصی به تفلیس می دهد که فقط مسیحی نیست چون در اینجا شما کلیسا، مسجد، کنیسه و حتی آتشکده زرتشتی ها را می توانید نزدیک یکدیگر پیدا کنید. این گوناگونیِ فرهنگی نشانه ای زیبا از سرزمینی است که در آن اروپا و آسیا به هم می رسند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند