Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نظامی گنجوی، شاعر پارسی زبان

نظامی گنجوی، شاعر پارسی زبان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در شهر گنجه کودکان اشعار ترجمه شده نظامی از فارسی به زبان آذری را می سرایند. پژواک کلمات اشعار با صدای طبیعت و گفتار کوهستان های زیبا در هم می آمیزد. این کلمه ها طی قرن ها، پیام آرامش و آسودگی به این زنان و مردان داد که اینجا در دامنه کوه های کاپاز به کار مشغول هستند.

این نوشته ها و شعرهای نظامی، شاعر فارسی زبان است که در شهر گنجه متولد شد.

گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان در شمال غربی کشور قرار گرفته است. نظامی در قرن دوازدهم میلادی اینجا زندگی کرده و آثار خود را آفریده است.

گنجه زادگاه جمال الدین نظامی، شاعر نامدار قرن ششم هجری در ایران آن زمان بود که اکنون بخشی از جمهوری آذربایجان است. مردم این جمهوری نیز به این شاعر بزرگ علاقه خاصی دارند.

گلناره اسماعیلووا، مدیر آرامگاه نظامی می گوید: “نظامی فقط یک فیلسوف نبود. او و شعرهایش بسیار مهمند. بازدیدکنندگان متعددی به این مقبره می آیند. فقط بزرگسال ها نیستند و دانش آموزان نیز به اینجا می آیند. اولین کار مسافرانی که به این شهر می آیند، بازدید از این آرامگاه است.”

نظامی از دانش های رایج روزگار خویش، مانند علوم ادبی و نجوم و زبان عرب آگاهی وسیع داشته است و این خصوصیات در اشعار او به روشنی دیده می شود.

صدف آلیوا، آموزگار می گوید: “نظامی گنجوی از طریق اشعارش به ما می آموزد. برخی از آنها را به پسر خود اهدا کرده. شعرها به کودکان پیام دوست داشتن می دهند، تا مردم و کشورشان را دوست داشته باشند و به خانواده نزدیک و عاقل باشند. اگر شخصی به این کلمه ها گوش فرا دهد، دیگران را نیز به پیروی از او تشویق خواهد کرد.”

نظامی از شاعرانی است که باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. گفته می شود نوشته های او الهام بخش ویلیام شکسپیر برای نوشتن داستان رومئو و ژولیت بوده است.

صاحب ابراهیمی چهل سال است که در این شهر به عنوان شاعر و دانشمند کار می کند. او می گوید: “در آذربایجان زندگی می کنم و درباره تاریخ این کشور احساس خوبی دارم. گذشته ما برایم خیلی مهم است، بویژه مواقع بسیار سختی که کشورمان با آن روبرو بوده است. به تحقیق خود در این باره ادامه می دهم چون می خواهم که جوانان در مورد گذشته بیشتر بدانند. می خواهم که جهان و همگان، از تاریخ آذربایجان باخبر شوند تا این کشور را بهتر بشناسند.”

کلمه تنها ابزار برای ابراز خلاقیت نیست.
آفتاندیل ملیکوف، مجسمه ساز می گوید: “من بر روی یک جنگجو کار می کنم و فقط از چوب کبریت و قوطی های آن برای خلق آثارم استفاده می کنم.”

در کنار کارگاه آفتاندیل قهوه خانه اش قرار دارد که در آن یک مجسمه از نظامی قرار داده شده است. آفتاندیل در طول یک سال و با استفاده از سه هزار و پانصد چوب کبریت این مجسمه را ساخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید