Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مشت زنی "موآی" تایلندی، هنر رزمی هشت عضو بدن

مشت زنی "موآی" تایلندی، هنر رزمی هشت عضو بدن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

“مو آی” یک ورزش تایلندی با بکار گرفتن هشت عضو بدن است.

بر اساس افسانه ها، مو آی به استقلال تایلند کمک کرد و امروزه قهرمانی در “مو آی” به معنی شهرت و پول است. “مو آی” شگفت انگیز را در این برنامه از زندگی تایلندی می بینیم.

“مو آی” یک ورزش تایلندی معروف به ورزش هشت عضو، ریشه در تاریخ این کشور دارد. اما مشت زنی تایلندی تنها یک ورزش نیست. بلکه بخش جدانشدنی فرهنگ تایلندی است. در رینگ مشت زنی گذری به شیفتگی ملی تایلندی ها به موآی خواهیم داشت.

مکه موآی تایلندی، استادیوم “لوم پینی” است و آرزوی هر مشت زن تایلندی این است که روزی در آن بجنگد. اما فقط بهترین ها به این استادیوم راه پیدا می کنند و آنها هم به چند هفته آمادگی نیاز دارند.

یکی از مشت زنان می گوید:“جو استادیوم “لووم پینی” بهتر از استادیوم های دیگر است. صدای تماشاگران، تشویق ها و فریاد های آنها را می شنویم و به ما انرژی بیشتری می دهد، واقعا انرژی آنها به ما منتقل می شود.”

کریم مشت زن 29 ساله بارها در استادیوم لووم پینی جنگیده است. او موآی تایلندی را از 8 سالگی شروع کرده. این راهی برای رهایی از فقر برای او نیز هست. او عضو یک گروه مشت زنی است و اردوی آنها در جنوب شرقی بانکوک یکی از معروفترین اردوهای کشور است.

اردو توسط کورو یود تانگ، استاد مسلم موآی در تایلند تاسیس شده، او معتقد است تنها قدرت رمز پیروزی نیست بلکه فنون موآی حرف اول را می زند.

کورو یود تانگ می گوید:“موآی یک ورزش رزمی و بسیار تکنیکی است. باید فنون را دقیقا بر اساس آموزه ها اجرا کنی. استاد و مربی، نه تنها فنون را به مشت زن موآی می آموزد بلکه با سنت های این هنر رزمی نیز آشنا می کند. تنها با قدرت بدنی نمی شود پیروز نبرد شد. باید فنون درست را یاد بگیری.”

این استاد هفتاد و چند ساله شاگردان بسیاری را به مقام قهرمانی رسانده است. هدفش انتقال دانش این هنر رزمی به نسل بعدی است.

موآی ریشه در تاریخ باستانی تایلند دارد. اسناد و مدارک، نبرد ها و جنگنده های موآی را تا گذشته 700 سال پیش مکتوب کرده اند، اما تاریخ پیدایش موآی به 2000 سال پیش بر می گردد.

از قرن سیزدهم راهبان، استادان و معلمان موآی بودند. افسانه های تاریخی گواه از تاثیر موآی در استقلال تایلند دارند.

یکی از مشت زنان می گوید:“باید واقعا علاقمند باشی و سخت کار کنی، بلند پرواز باشی. باید عاشق موآی و آماده تمرینات سخت باشی. برای رسیدن به اینجایی که روزی آرزویش را داشتم، از خوان های زیادی گذشتم.”

توماس مشت زن 33 ساله ای است که از جمهوری چک به تایلند آمده و می گوید:“من به خاطر موآی تایلندی اینجا آمدم. ورزش بسیار سالمی است. بهترین ورزش برای استقامت ، نیروی بدنی و همینطور برای قلب و ذهن است.”

تایلند امیدوار است موآی بزودی در فهرست ورزش های المپیک قرار بگیرد و درخواست خود را به کمیته بین المللی المپیک ارسال کرده است.

برای تماشای قسمت های دیگر زندگی تایلندی به تارنمای یورونیوز مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند