Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سینمای تایلندی: ترکیب خیال پردازی و خلاقیت

سینمای تایلندی: ترکیب خیال پردازی و خلاقیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازیگرانی مانند لئوناردو دی کاپریو، راجر مور و اوان مک گریگور تجربه بازی در فیلم هایی که در تایلند فیلمبرداری شده را دارند.

اما تنها تولید محصولات سینمایی خارجی در تایلند موفق نیست، تولیدات سینمایی داخلی تایلند هم موفق هستند و علاقمندان را در مقابل سینماها به صف در می آورند.

در این قسمت در زندگی تایلندی از پشت صحنه یکی از فیلمها به نام “ افسانه شاه نارسوآن” بازدید اختصاصی داریم.

این فیلم تاریخی 5 قسمتی یکی از پرهزینه ترین و بزرگترین تولیدات سینمایی تاریخ تایلند است و آزاد سازی تایلند و سیام از سلطه برمه بدست شاه نارسوآن در قرن شانزده میلادی را روایت می کند.

“وانشانا سوآس دی” نقش پادشاه را در فیلم بازی می کند. برای او که سرهنگ ارتش سلطنتی تایلند است، هنرپیشگی کار آسانی نیست.

او می گوید:“همه می دانند بازیگری با جلوه های ویژه، همراه با بچه ها، تدابیر امنیتی و حیوانات کار سختی است. آنهم همه اینها در یک صحنه. به همین دلیل روحیه کار گروهی و تفاهم متقابل بسیار مهم است.”

فیلم در یک پایگاه نظامی در شمال شرقی بانکوک فیلمبرداری می شود. کارگردان سرشناس تایلندی “چاتری چالم یوکول” با 5000 بازیگر و کارمند کار می کند. این کار آسانی نیست، به خصوص در صحنه های نبرد.

کارگردان می گوید:” نیروی کمکی زیاد دارم که به گروه های کوچکتر اختصاصی تقسیم شده اند. هر کدام یک جای کار را به عهده دارند. در صحنه های نبرد بین همه آنها هماهنگی ایجاد می شود.”

از فیلم های حادثه ای تا کمدی، تایلند یکی از مکان های مورد علاقه تولید کننده های فیلم است. تنها در سال گذشته 100 پروژه تولید اروپایی در تایلند فیلم برداری شد.

به دنیای خیال انگیز یکی از استودیو های انیمیشن می رویم. در این جا یک تیم 70 نفره قوی به یک فیلم انیمیشن سه بعدی تایلندی جان می بخشند. فیلمی که پرفروشترین فیلم سال 2006 تایلند شد.

تهیه یک فیلم انیمیشن سه سال طول می کشد. همه چیز بستگی به توانایی هنرمندان خالق آن دارد.

آوچارا کی کانجانا کارگردان می گوید:“تصور کنید، موقع انتخاب هنرمندان، روی کاغذ همه چیز ممکن است. اگر نقاش، یا طراح خوبی داشته باشی که کارش را خوب بلد باشد یا آنچیزی که در ذهن شما است خوب پیاده کند، آنوقت به عنوان کارگردان هر کاری می توانید انجام دهید.”

یکی از مغز های مبتکر و خلاق در اینجا، هنرمند انیماتور جوان کومپین کِم گوم نیرد است. او کار در پروژه تولید انیمیشن هالیوودی عصر یخبندان را در کارنامه اش دارد. در عصر کامپیوتر، او هنوز کار روی کاغذ را ترجیح می دهد.

او می گوید:“وقتی روی کاغذ اول طرح را می کشی و بعد روی کاغذ دوم و آنرا حرکت می دهی، نقاشی ات زنده می شود. خودت می بینی و این شگفت آور است، برای من یک نوع جادو است.”

“انیمیشن کار دست را اگر مقایسه کنید، مثل راندن موتور سیکلت است، هوا و همه چیز را حس می کنی. ولی انیمیشن کامپیوتری مثل راندن اتومبیل است. در یک اتاقک هستی همه چیز را می بینی ، اما احساسش نمی کنی.”

اما در سالن سینما، خیال انگیزی و اغراق فیلم سه بعدی، تماشاگر را مجذوب خود می کند. به خصوص جوانتر ها را، سال گذشته 40 فیلم سه بعدی در تایلند ساخته شد.

با وجود سرمایه کمتر، صنعت سینمای تایلند در دهه اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.

“کونگ رید دی” منتقد فیلم اینطور توضیح می دهد:“باید تا جاییکه ممکن است در این صنعت تنوع نیروی انسانی ایجاد کنیم ، ما فیلمسازان و دست اندکاران را به ریسک کردن تشویق می کینم. این تنها راه پیشرفت است.”

تایلندی ها نه تنها به فیلم و سینما بلکه ورزش هم علاقه دارند، از جمله موآی تایلندی، ورزشی که مشت، زانو، آرنج و پاها در هوا با سرعت می چرخند. در آخرین برنامه زندگی تایلندی خواهیم دید چطور اشتیاق به این ورزش در دنیا رو به افزایش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند