Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عاج فیل ماقبل تاریخ در اسرائیل کشف شد

کشف عاج فیل متعلق به دوران ماقبل تاریخ در اسرائیل
کشف عاج فیل متعلق به دوران ماقبل تاریخ در اسرائیل Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به‌گفته اداره آثار باستانی اسرائیل، قدیمی‌ترین عاج کامل یافت شده در یک سایت باستانشناسی در خاور نزدیک قرار گرفته است. این عاج ۱۵۰ کیلوگرمی متعلق به دوران ماقبل تاریخ در منطقه کیبوتص در نزدیکی اَشکِلون کشف شده است.

آگهی

باستان شناسان اسرائیلی روز چهارشنبه ۳۱ اوت از یک عاج فیل به طول ۲.۶ متر رونمایی کردند که قدمت آن به دوران ماقبل تاریخ می‌رسد. این عاج در مرکز اسرائیل کشف شده است.

به‌گفته اداره آثار باستانی اسرائیل، قدیمی‌ترین عاج کامل یافت شده در یک سایت باستانشناسی در خاورنزدیک قرار گرفته است. این عاج ۱۵۰ کیلوگرمی متعلق به دوران ماقبل تاریخ در منطقه کیبوتص در نزدیکی اَشکِلون کشف شده است.

در بیانیه‌ اداره آثار باستانی اسرائیل آمده :«فیل‌های غول‌پیکر نیم میلیون سال پیش در این مکان ماقبل تاریخ در دشت ساحلی اسرائیل پرسه می زدند و این عاج باستانی که به خوبی حفظ شده گواهی بر این مدعاست».

آوی لوی، مدیر کاوشهای باستانی اسرائیل می‌گوید: «این فیل متعلق به گونه منقرض شده از فیلهایی با عاج صاف بوده است. آنها حدود ۴۰۰ هزار سال پیش در اینجا می زیسته‌اند».

بر اساس اندازه عاج کشف شده ، این فیل باید ۴.۵ تا ۵ متر قد داشته باشد. به‌گفته آقای لوی قبلا در این منطقه استخوان‌های فیل یافت شده بود، اما نه عاج  آنهم از این نوع. 

استاد باستان شناسی دانشگاه بن گوریون در بیرشوا می‌گوید که کشف عاج جدا شده از جمجمه و بدن فیل این سوال را ایجاد می کند که آیا این عاج از بقایای یک فیل شکار شده است یا توسط ساکنان محلی در ماقبل تاریخ جمع آوری شده است؟ آیا می‌تواند دارای معنای اجتماعی یا معنوی باشد؟

AFP
ابزارهای باستانی ماقبل تاریخ کشف شده در یک سایت باستانی در اسرائیلAFP

همچنین در کنار این عاج ابزارهایی از دوران ماقبل تاریخ مانند سنگ چخماق یافت شده که احتمالا توسط افراد آن دوران برای کندن پوست حیوانات و کنده کاری استفاده می‌شده است.

باستان شناسان می‌گویند که این عاج بسیارشکننده است و قابلیت ازهم پاشیده شدن دارد. قرار است این عاج برای مطالعه و نگهداری، به آزمایشگاه اداره باستانشناسی اسرائیل منتقل شود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت تیک آبی رایگان برای برخی حساب‌ها در شبکه ایکس؛ چرا بسیاری از کاربران راضی نیستند؟

پرواز آزمایشی مافوق صوت هواپیمای بدون سرنشین تالون با موفقیت به پایان رسید

شارژ آزمایشی بی‌سیم خودروها در میشیگان در خیابانی با ویژگی منحصر به فرد