باستان‌شناسان در اسرائيل ویلایی مجلل و ۱۲۰۰ ساله را از دل خاک بیرون کشیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشف بنایی ۱۲۰۰ ساله در صحرای جنوب اسرائيل
کشف بنایی ۱۲۰۰ ساله در صحرای جنوب اسرائيل   -  Copyright  AP Photo

باستان‌شناسان در اسرائیل بقایای بنایی مجلل با قدمت ۱۲۰۰ ساله را از زیر خاک بیرون کشیدند.

به گفته مسئولان آثار باستانی اسرائیل این ویلا به شکلی منحصر به فرد نحوه زندگی ساکنان ثروتمند منطقه نگب در گذشته‌های دور را نشان می‌دهد. قدمت این بنا که در شهر کوچک و بادیه‌نشین رهط کشف شده است به قرن‌های هشتم یا نهم میلادی یعنی دوران اولیه اسلام بر می‌گردد.

این ویلای پرزرق و برق در زمان خود، در اطراف اندرونی ساخته شده بود و دارای چند اتاق بود. در یکی از راهروهای مجلل این بنا از سنگ مرمر استفاده شده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باستان‌شناسان در محل کشف این بنا خرده شیشه‌هایی تزئین‌شده پیدا کردند. به گفته آنها این خرده شیشه‌ها بخشی از بشقاب‌های مورد استفاده ساکنان ویلا بود. 

انبارهایی سنگی در زیر اندرونی بنا ساخته شده بود که به گفته باستان‌شناسان از آنها برای ذخیره کالاها در دمایی خنک و به دور از گرمای صحرای جنوب اسرائيل استفاده می‌شد. ورودی انبارها به یک مخزن آب زیرزمینی منتهی می‌شود که ساکنان بنا از آن برای مصرف آب آشامیدنی و خنک استفاده می‌کردند. 

کارشناسان بر این باور هستند که صاحبان این ویلا زندگی مرفهی داشتند. به گفته آنها وضعیت ویلا و انبارهای منحصر به فرد آن نشاندهنده رفاه مادی ساکنان آن است. جایگاه بالای اجتماعی و ثروت زیاد به صاحبان این ویلا امکان داده بود تا با ساخت آن محلی مجلل برای زندگی و تفریح داشته باشند.